Za múrmi väznice vzniká vôňa čerstvého chleba. Odsúdení v Dubnici pečú pečivo pre viacero slovenských ústavov

včera 13:25

Väznica v Dubnici nad Váhom rozvoniava čerstvým chlebom. Odsúdení tam v novej pekárni pečú vlastné pečivo. Ide o druhú väzenskú pekáreň na Slovensku po Leopoldove. Pekáreň pomôže nielen so zásobovaním väzníc, ale aj so zamestnávaním odsúdených.

Denná výroba stoviek kusov pečiva

Chlieb či rožky už do dubnickej väznice nemusia dovážať zvonka. „Od rána začíname výdajom surovín, nadávkujeme, zamiesime cestá a postupne ideme do výroby,“ uviedol pekár a zamestnanec ústavu Boris.

Bochníky tvarujú ručne, pri práci im pomáhajú moderné stroje. V pekárni pracujú v jednozmennej prevádzke a denne upečú asi 300 chlebov a viac ako 500 rožkov.

Pečivom zásobujú väznice v Dubnici nad Váhom a v Ilave. Postupne chcú výrobu rozšíriť, záujem o výrobky už prejavili aj ústavy v Trenčíne a Žiline.

Zapájanie odsúdených do práce

„Zároveň tu máme aktuálne štyroch odsúdených, ale vízia je zaradiť viacerých odsúdených podľa toho, aké budú objednávky,“ objasnila Daniela Bartošová, hovorkyňa Ústavu na výkon trestu odňatia slobody DnV.

„Vonku som nečakal, že k niečomu takému sa dostanem, ale je to zaujímavá práca,“ priznal odsúdený Dávid.

„Je dobré byť zaradený do práce, pretože jednak dostávate finančnú odmenu a po druhé vám ujde ten čas,“ dodal Andrej, druhý odsúdený.

V dubnickom ústave je približne 400 odsúdených, viac ako 80 % z nich pracuje. „Akákoľvek fyzická práca alebo pracovné zaradenie odsúdených je vždy prínosom, aj v rámci resocializácie alebo návratu do spoločnosti,“ vysvetlila Bartošová.

Okrem pekárne pracujú v šijacej dielni, pri údržbe mestskej zelene, v automobilovom priemysle aj pri údržbe samotného ústavu.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"