Le Penová môže prísť o imunitu, Európsky parlament už začal konať

Le Penová môže prísť o imunitu, Európsky parlament už začal konať
Zdroj foto: SITA/AP
Európsky parlament v rámci miniplenárneho zasadnutia v Bruseli spustil proces, ktorý by mohol viesť k odobratiu poslaneckej imunity francúzskej europoslankyni Marine Le Penovej.

Fiktívne zamestnávanie kolegov

Podľa predsedu EP Antonia Tajaniho prezidentská kandidátka Národného frontu čelí tejto hrozbe za údajné zneužitie verejných prostriedkov Európskej únie. EP vychádza v ústrety žiadosti francúzskych sudcov. Tí požiadali o zrušenie imunity, aby mohli Le Penovú ďalej vyšetrovať pre obvinenia z fiktívneho zamestnávania svojich straníckych kolegov ako poslaneckých asistentov v Európskom parlamente.

"Požiadavka bola predložená Výboru pre právne záležitosti Európskeho parlamentu, ktorý sa zaoberá touto problematikou," vysvetlil Tajani.

Státisíce eur pre asistentov

Z procedurálneho hľadiska ide o prvý oficiálny krok v rámci konania pre zbavenie poslaneckej imunity v EP. Európsky úrad pre boj proti podvodom na základe svojho vyšetrovania v júli 2016 informoval vtedajšieho predsedu EP Martina Schulza o tom, že dvaja asistenti Le Penovej neoprávnene využili sumu vo výške 340.000 eur, keď poberali plat z rozpočtu EP, ale vykonávali činnosť v prospech Národného frontu.

Vedenie EP začiatkom februára poskytlo Le Penovej príležitosť, aby vysvetlila a napravila všetky potrebné záležitosti. EP sa následne rozhodol využiť platné predpisy a prijal potrebné opatrenia pre vrátenie zneužitej sumy.

Nariadenie EP uvádza, že asistenti europoslancov na plný úväzok nemôžu vykonávať zárobkovú činnosť pre národné politické strany a asistenti na čiastočný úväzok musia mať druhé zamestnanie. Každý zo 751 poslancov EP má nárok na sumu vo výške 23.400 eur na odmeny pre zamestnancov svojej kancelárie v Bruseli a v krajine pôvodu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá