Môj súper je v rukách moslimskej organizácie, tvrdí Le Penová

Môj súper je v rukách moslimskej organizácie, tvrdí Le Penová
Zdroj foto: SITA/AP
Francúzska prezidentská kandidátka Marine Le Penová obvinila svojho súpera Emmanuela Macrona, že je v rukách tamojšej moslimskej organizácie. Tiež kritizovala ekonomický program svojho rivala, ktorý podľa nej vyvolá konflikty medzi jednotlivými zložkami spoločnosti.

Zbavil ho straníckych funkcií

"Nie som kandidátkou Národného frontu, ale kandidátkou podporovanou Národným frontom," skonštatovala Le Penová v úvode relácie vo francúzskej televízii TF1. Zhrnutie jej vystúpenia priniesol denník Le Monde. Le Penová už v pondelok vyhlásila, že na obdobie do druhého kola prezidentských volieb odstúpila z funkcie predsedníčky FN.

Obvinila Macrona, že "je v rukách" Združenia moslimských organizácií vo Francúzsku a pripomenula, ako líder hnutia Vpred! obhajoval svojho straníka Mohammeda Saoua. Ten na sociálnej sieti v súvislosti s útokom na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo povedal: "Ja nie som Charlie a nikdy nebudem Charlie." Macron ho najprv bránil, ale neskôr ho zbavil straníckych funkcií.

"Dnes sme konfrontovaní s kandidátmi, ktorí nám vysvetľujú, že francúzska kultúra neexistuje, pričom sú v rukách najnebezpečnejších spoločenstiev, ako je UOIF, čo je organizácia, ktorú by som ja rozpustila," citoval Le Monde kandidátku FN.

Nepoddajné Francúzsko

Ekonomický program svojho súpera Emmanuela Macrona podrobila tvrdej kritike a označila ho za "divokú globalizáciu a totálnu dereguláciu". Le Penová tvrdí, že takýto program voči sebe poštve jednotlivé skupiny obyvateľstva a spôsobí "bratovraždu". Kandidátka FN vo vysielaní TF1 vyhlásila, že sa cíti "európsky" a nie je nepriateľkou Európy, predstavuje si ju ale inak ako Európsku úniu. Je za Európu založenú na "slobodne uzavretých dohodách medzi štátmi". Na druhej strane Le Penová plánuje v prípade zvolenia zvolať referendum o odchode Francúzska z EÚ.

V oblasti medzinárodnej politiky vyhlásila, že v prípade zvolenia do prezidentského úradu by "nebola podvolená nikomu", a vyjadrila sa za "umiernené" vzťahy s USA, Spojeným kráľovstvom i Ruskom. Vyjadrila pochopenie pre rozhodnutie neúspešného ľavicového prezidentského kandidáta a lídra strany Nepoddajné Francúzsko Jeana-Luca Mélenchona, ktorý odmietol podporiť Macrona v druhom kole volieb.

"Neviem si veľmi predstaviť, že ľudia, ktorí volili Nepoddajné Francúzsko, by teraz išli voliť Macronove poddajné Francúzsko," vyhlásila Le Penová.
Druhé kolo francúzskych prezidentských volieb bude 7. mája. Prieskumy do úlohy favorita stavajú Macrona.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá