Poslancom listy prezerať nebudú. Robili to už skôr, tvrdí OĽaNO

Aktualizované:
Vedúci Kancelárie Národnej rady Daniel Guspan po kritike pozastavil až do poslaneckého grémia body, týkajúce sa otvárania pošty poslancom. Listy s nevhodným obsahom vraj už poslancom rozdistribuovali. Igor Matovič však na ďalšej tlačovej besede uviedol, že listy poslancom zadržiavali ešte pre aprílovým nariadením kancelárie NR SR.

Rozhodnú na poslaneckom grémiu

Po kritike opozície v Kancelárii NR SR pozastavili bod, podľa ktorého mohli zamestnanci kancelárie otvoriť obyčajné listové zásielky adresované poslancovi, pri ktorých nie je uvedený odosielateľ, alebo je odosielateľom fyzická osoba. A taktiež bod, pri ktorom zásielky, ktoré obsahujú vulgarizmy, zamestnanec nemusel postúpiť adresátovi a neskôr ich mal skartovať.

"Napriek tomu, že bodom č. 5, sme v dobrom úmysle chceli pomôcť poslancom s poštou s vulgárnym obsahom, realizácia tohto bodu bude až do poslaneckého grémia pozastavená. Všetka pošta s dehonestujúcim obsahom bola už poslancom rozdistribuovaná," uviedol Guspan. Ako dodal, až po prerokovaní sporného bodu na poslaneckom grémiu sa dohodne, ako ďalej postupovať s poštou, ktorú si nikto nechce prebrať.
"Odmietam všetky tvrdenia o tom, že predseda parlamentu Andrej Danko rozhodol o tomto nariadení, alebo akýmkoľvek spôsobom zasahuje do korešpondencie poslancov, keďže prijímanie akýchkoľvek rozhodnutí Kancelárie NR SR nie je v žiadnej kompetencii predsedu NR SR," doplnil Guspan. Ten taktiež dôrazne odmieta klamstvá, že korešpondencia poslancov je čítaná zamestnancami Kancelárie NR SR.

Otvárali listy aj pred aprílom?

Listy adresované poslancom sa v parlamente bez ich vedomia otvárali a zadržiavali aj pred 7. aprílom 2017, kedy vydal Guspan písomný pokyn na takýto postup, tvrdil na ďalšej tlačovej besede Matovič s odvolaním sa na svedectvo vedúcej pracovníčky parlamentnej podateľne.     

Táto pracovníčka tiež šéfovi Obyčajných potvrdila, že zadržaná pošta smeruje ku Guspanovi. "V utorok sme boli v podateľni a v škatuli, v ktorej bola zadržaná korešpondencia, bolo 20 listových zásielok, z toho jedna pohľadnica. Dnes ich tam bolo už len sedem. Na moju otázku, kde sú ostatné, mi povedala, že boli odovzdané pánovi Guspanovi. Čiže po našu zadržanú poštu, o ktorej v utorok hovorkyňa predsedu NR SR Danka tvrdila, že ju má k dispozícii jediná pracovníčka s previerkou, si dnes prišiel nadriadený a zobral ju s tým, že ju nesie pánovi Guspanovi," povedal Matovič.     

Na otázku, prečo nešli Guspanovi všetky zadržané listy, dostal Matovič odpoveď, že ku kancelárovi smerovali len tie staré, zadržané pred 7. aprílom 2017 a v škatuli v podateľni ostala len pošta zadržaná po 7. apríli. Matovič si napríklad nasilu zobral jemu adresovanú zadržanú pohľadnicu, ktorá bola poslaná ešte 8. februára.     

Riaditeľ odboru obrany, bezpečnosti a ochrany NR SR Milan Marko, ktorý poštu pre Guspana bral, tento postup Matovičovi vysvetľoval aj tým, že v bezpečnosti pracuje 38 rokov. "Myslím si, že práve to je problém. Preniesol eštebácke praktiky do 21. storočia," povedal Matovič.  Za hlavného vinníka stále považuje šéfa parlamentu Danka, keďže Guspan je jeho priamy podriadený a zodpovedá sa mu. A preto, ak Danko do piatkového poludnia neodstúpi z funkcie sám, opozícia podá návrh na zvolanie mimoriadneho pléna s cieľom vysloviť mu nedôveru.

Matovič: Išlo o Dankov pokyn

Danko podľa šéfa OĽaNO Igora Matoviča nariadil otvárať podozrivé zásielky, ktoré prichádzajú poslancom do budovy parlamentu. Vyplýva to z rozhodnutia vedúceho Kancelárie NR SR Daniela Guspana, ktorý ho podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča vydal na pokyn Danka.

V Rozhodnutí na zabezpečenie manipulácie s doručenými zásielkami v súvislosti s výskytom zásielok s nebezpečným materiálom zo siedmeho apríla sa píše, že zamestnanci podateľne sú povinní „otvoriť obyčajné listové zásielky adresované na poslanca NR SR, pri ktorých nie je uvedený odosielateľ alebo je odosielateľom fyzická osoba.“ Následne takúto obálku dostane poslanec otvorenú s pečiatkou „Otvorené z bezpečnostných dôvodov“. Ďalej z rozhodnutia vyplýva, že „zásielky, ktoré obsahujú vulgarizmy alebo majú dehonestujúci charakter, zamestnanec podateľne nezaeviduje ani nepostúpi adresátovi, ale ich na tri mesiace odloží a po tejto lehote skartuje“.

Kancelária NR SR ostro vystúpila proti tvrdeniam poslanca Matoviča. Riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Zuzana Čižmáriková upozornila na to, že ešte minulý rok v novembri NR SR dostala smernicu z ministerstva vnútra, ktorá im presne nariaďuje, ako majú postupovať nielen s listovými, ale aj s inými zásielkami. Zamestnanci sú preverení a musia dodržiavať listové tajomstvo. O tom, že zamestnanci NR SR musia odkladať zásielky, ktoré majú vulgárny obsah, Čižmáriková uviedla, že sami poslanci si nechceli preberať listy s vulgarizmami a zamestnanci s tým mali problém.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá