Chaos v Hormuzskom prielive. Iránske médiá sa nezhodujú, či je strategická úžina pre dopravu otvorená alebo uzavretá

včera 06:00 , Aktualizované: včera 22:30

USA a Irán v noci na stredu (8. apríla) ohlásili, že vďaka sprostredkovaniu Pakistanu sa dohodli na dvojtýždňovom prímerí. V piatok by sa mali v Islamabade začať rokovania o mierovej dohode. Prímerie sa však nemá týkať Libanonu.

hormuzsky prieliv
Foto: TASR/AP

6:31 - Ceny ropy WTI klesli pod 95 dolárov

Ceny americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) klesli pod 95 dolárov za barel necelú hodinu po tom, ako Spojené štáty a Irán oznámili dvojtýždňové prímerie.

Pokles predstavoval viac ako 15 percent, informovala americká stanica CNN. V utorok sa cena ropy WTI pohybovala okolo 117 dolárov za barel.

6:30 - USA aj Irán tvrdia, že prímerie je ich víťazstvom

Iránska Najvyššia rada národnej bezpečnosti označila dohodu za víťazstvo Teheránu, tvrdí, že Trump prijal iránske podmienky.

Naopak, Biely dom a Trump hovorí o víťazstve USA, ktoré umožňuje diplomatickú cestu k dlhodobému mieru.

Po oznámení prímeria sa v uliciach iránskej metropoly uskutočnili provládne zhromaždenia. Demonštranti kričali „Smrť Amerike, smrť Izraelu!“ a pálili americké a izraelské vlajky.

6:25 - Sporné verzie plánu môžu skomplikovať rokovania

Trump už predtým uviedol, že je pripravený uzavrieť prímerie s Iránom, ak Teherán otvorí Hormuzský prieliv. Irán podľa neho navrhol „funkčný" desaťbodový plán, ktorý by mohol pomôcť definitívne ukončiť vojnu.

Predtým pritom hrozil zničením „celej jednej civilizácie“, ak Irán nepristúpi na dohodu.

Prímerie sa podľa agentúry AP ocitlo v neistote po tom, ako Irán zverejnil rôzne verzie tohto plánu, ktorý má slúžiť ako základ pre rokovania. Verzia v perzštine obsahuje formuláciu „súhlas s obohacovaním“ v súvislosti s iránskym jadrovým programom.

Z doposiaľ nejasných dôvodov však táto formulácia chýba v anglickej verzii, ktorú iránski diplomati poskytli novinárom.

6:22 - Trump označil prímerie s Iránom za úplné víťazstvo pre Spojené štáty

Za absolútne víťazstvo pre Spojené štáty označil Trump dohodu s Iránom o 14-dňovom prímerí. O iránsky obohatený urán bude podľa neho „dokonale postarané". V rozhovore s agentúrou AFP tiež vyjadril presvedčenie, že Teherán pomohla priviesť k rokovaciemu stolu Čína.

„Úplné a úplné víťazstvo. Stopercentne. O tom niet pochýb,“ povedal Trump v krátkom telefonickom rozhovore krátko po oznámení prímeria.

O iránsky obohatený urán bude podľa neho „dokonale postarané, inak by som na to nepristúpil“, dodal.

Podľa Trumpa to bola Čína, kto pomohol dostať Irán k rokovaciemu stolu, aby súhlasil s dvojtýždňovým prímerím. Americký prezident má v máji odcestovať do Pekingu, kde sa stretne so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom.

6:16 - Rubio: Unesenú americkú novinárku v Iraku prepustili na slobodu

Americká novinárka Shelly Kittlesonová, ktorú minulý týždeň v irackej metropole Bagdad uniesli členovia Iránom podporovanej ozbrojenej skupiny Katáib Hizballáh, je na slobode. Na sociálnej sieti X to oznámil americký minister zahraničných vecí Marco Rubio.

„Sme radi, že táto Američanka je teraz na slobode, a robíme všetko pre to, aby mohla bezpečne opustiť Irak,“ napísal Rubio. Poďakoval sa irackým úradom, ako aj americkému Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI), ministerstvu obrany a ďalším inštitúciám USA za ich úsilie pri zabezpečení jej prepustenia.

Novinárku 31. marca násilím vtiahli do auta štyria muži v civilnom oblečení a odviezli na neznáme miesto. Kittlesonová je ocenená novinárka na voľnej nohe, ktorá spolupracuje s rôznymi medzinárodnými médiami.

6:12 - Netanjahu: Izrael podporuje prímerie s Iránom; dohoda nezahŕňa Libanon

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu ráno potvrdil, že Izrael podporuje rozhodnutie Spojených štátov o dočasnom prímerí s Iránom. Podľa jeho slov sa však dohoda nevzťahuje na Libanon, hoci pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf predtým uviedol, že dvojtýždňové prímerie zahŕňa aj túto krajinu.

„Izrael podporuje rozhodnutie (amerického) prezidenta Donalda Trumpa pozastaviť útoky proti Iránu na dva týždne pod podmienkou, že Irán okamžite otvorí prielivy a zastaví všetky útoky na USA, Izrael a krajiny v regióne,“ uviedla kancelárie predsedu izraelskej vlády.

Podľa vyhlásenia Izrael tiež podporuje snahy USA zabezpečiť, aby Irán už nepredstavoval jadrovú, raketovú a teroristickú hrozbu pre Spojené štáty, Izrael, krajiny na Blízkom východe aj mimo neho.

„Spojené štáty oznámili Izraelu, že sú odhodlané dosiahnuť tieto ciele, na ktorých sa zhodli USA, Izrael a izraelskí regionálni spojenci, v nadchádzajúcich rokovaniach,“ píše sa ďalej v oficiálnom oznámení, ktoré prišlo približne štyri hodiny po Trumpovom vyhlásení, že súhlasí s podmienečným prímerím a pozastavením útokov proti Iránu.

6:02 - V piatok by sa mohlo rokovať

Stanica CNN informovala, že na piatkových rokovaniach (10. apríla) medzi USA a Iránom v Islamabade by sa z amerických predstaviteľov mohli zúčastniť viceprezident J. D. Vance a vyslanci amerického prezidenta Steve Witkoff a Jared Kushner.

Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová však podľa agentúry Reuters uviedla, že USA s piatkovými rokovaniami zatiaľ nesúhlasili. „Prebiehajú diskusie o osobných rokovaniach, ale nič nie je definitívne, kým to neoznámia prezident alebo Biely dom,“ doplnila.

6:01 - Šaríf: Irán, USA a ich spojenci súhlasili s okamžitým prímerím

Pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf v noci na stredu potvrdil, že Irán, Spojené štáty a ich spojenci súhlasili s okamžitým prímerím vo vojne na Blízkom východe.

Podľa jeho slov platí dvojtýždňový pokoj zbraní „všade“ vrátane Libanonu.

„Srdečne vítam toto múdre gesto a vyjadrujem najhlbšiu vďaku vedeniu oboch krajín (Iránu a USA) a pozývam ich delegácie do Islamabadu v piatok 10. apríla 2026, aby ďalej rokovali o konečnej dohode na urovnanie všetkých sporov,“ napísal Šaríf na sociálnej sieti X.

Práve on v utorok večer navrhol dvojtýždňové prímerie a vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby predĺžil ultimátum, ktoré dal Iránu na otvorenie Hormuzského prielivu.

6:00 - Irán súhlasil s dvojtýždňovým prímerím

Iránska Najvyššia rada národnej bezpečnosti v noci na stredu oznámila, že súhlasila s dvojtýždňovým prímerím vo vojne so Spojenými štátmi a Izraelom.

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí vyhlásil, že počas dvojtýždňového obdobia bude umožnený bezpečný pohyb cez tento prieliv, cez ktorý pred vojnou prechádzala asi pätina svetových dodávok ropy. Uskutoční sa to „v koordinácii s iránskymi ozbrojenými silami a s náležitým zohľadnením technických obmedzení“, spresnil Arákčí.

Zdôraznil, že Teherán s prímerím súhlasí za podmienky zastavenia útokov proti jeho krajine.

6:00 - Trump súhlasí s prímerím s Iránom, požaduje ale otvorenie Hormuzského prielivu

Americký prezident Donald Trump v noci na stredu (8. apríla) oznámil, že súhlasí s pakistanským návrhom na dvojtýždňové prímerie s Iránom, ak Teherán odblokuje lodnú dopravu v Hormuzskom prielive.

Šéf Bieleho domu to uviedol na svojej sociálnej sieti Truth Social.

„Súhlasím s pozastavením bombardovania a útokov na Irán na obdobie dvoch týždňov. Toto bude obojstranné prímerie,“ napísal po rokovaniach s pakistanskými predstaviteľmi vrátane premiéra Šáhbáza Šarífa. Trump však podmienil prímerie tým, že Irán umožní „úplné, okamžité a bezpečné otvorenie Hormuzského prielivu“.

Ďalej doplnil, že Teherán poskytol realizovateľný 10-bodový návrh, ktorý by mohol prispieť k ukončeniu vojny na Blízkom východe.

Redakcia ta3 pri tejto príležitosti spustila online článok.

Strana 10 / 10
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"