Armáda už nie je svetom mužov, Česi majú prvú generálku

Armáda už nie je svetom mužov, Česi majú prvú generálku
Zdroj foto: ČTK
Kabinet českého premiéra Bohuslava Sobotku na svojom zasadnutí schválil návrh ministra obrany Martina Stropnického na povýšenie prvej ženy do generálskej hodnosti. Podľa spravodajského servera Novinky.cz, ide o plukovníčku Lenku Šmerdovú.

Okrem vlády musí vymenovanie prvej generálky českej armády schváliť ešte prezident Miloš Zeman. Šmerdová je náčelníčkou odboru doplňovania personálu a v armáde ČR zodpovedá za nábor nových vojakov. V českej armáde pôsobí z celkového počtu 21.000 vojakov približne 3000 žien. V plukovníckej hodnosti sú v súčasnosti štyri ženy.

Podľa predchádzajúceho vyjadrenia ministra Stropnického je po 25 rokoch existencie českej armády zrejmé, že by sa súčasťou jej velenia mala stať aj žena. Podľa náčelníka generálneho štábu Jozefa Bečvářa sa ženy čoraz viac presadzujú aj do veliteľských funkcií.

"Armáda už dávno nie je len svetom mužov. V súčasnosti dosahuje podiel žien vo vedúcich pozíciách v armáde už takmer desať percent. To, že by sa prvá žena zaradila aj medzi generálov, je preto logickým krokom," povedal pre denník Právo Bečvář.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá