Le Penová na Slovensku neuspela, získala len 27 hlasov

Le Penová na Slovensku neuspela, získala len 27 hlasov
Zdroj foto: SITA/AP
Emmanuel Macron so ziskom 141 hlasov a Francois Fillon s 96 hlasmi získali v hlasovaní na území Slovenska v prvom kole francúzskych prezidentských volieb najviac hlasov. Rozhodli o tom občania Francúzska žijúci a pracujúci v SR v nedeľu v Bratislave.

Na treťom mieste skončila Marine Le Penová so ziskom 27 hlasov. Šesť obálok bolo prázdnych, tri hlasy boli neplatné. Informoval o tom hovorca Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku Didier Rogasik.

Z 581 oprávnených voličov vložilo volebný lístok do urny 365 občanov Francúzska, veľvyslanectvo zriadilo len jednu volebnú miestnosť - v Bratislave. Termíny prezidentských volieb stanovila vláda v Paríži 4. mája 2016 s tým, že prvé kolo vypísala na 23. apríla a druhé kolo na 7. mája.

Voliči si v prvom kole vyberali z 11 prezidentských uchádzačov. Predchádzajúce prezidentské voľby sa konali 22. apríla a 6. mája 2012. Občanov Francúzska okrem prezidentských čakajú v roku 2017 aj voľby parlamentné. Prvé kolo sa uskutoční 4. júna, druhé na 18. júna. Voľby do Senátu sú naplánované na 24. septembra.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá