Nemeckí populisti si vybrali lídrov, ktorí ich povedú do volieb

Čelnými kandidátmi pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko v septembrových voľbách do nemeckého Spolkového snemu budú Alexander Gauland a Alice Weidelová. Rozhodli o tom delegáti na straníckom zjazde v Kolíne nad Rýnom.

Chcú zjednotiť stranícke frakcie

Úlohou podpredsedu AfD Gaulanda a Weidelovej, ktorá je poprednou predstaviteľkou strany v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko, bude zjednotiť stranícke frakcie po tom, ako účastníci zjazdu odmietli návrh novej straníckej stratégie, predložený spolupredsedníčkou Frauke Petryovou. Podľa Weidelovej vyvolal mnoho sporov aj samotný výber čelných kandidátov.

Spomedzi delegátov na zjazde podporilo v tajnom hlasovaní uvedenú dvojicu 67,7 percenta, 28,2 percenta hlasovalo proti. Členovia AfD si vyberali svojich volebných lídrov niekoľko dní po tom, ako Petryová oznámila, že v rozpore so všeobecným očakávaním sa nebude uchádzať o takýto post. Druhý spolupredseda Jörg Meuthen do Spolkového snemu nekandiduje.

Zjazd sprevádzali protesty

Weidelová vyjadrila presvedčenie, že AfD uspeje v májových krajinských voľbách v Šlezvicku-Holštajnsku a Severnom Porýní-Vestfálsku, na čo sa v septembri dostane aj do Spolkového snemu. "Sme silnejší než kedykoľvek predtým," vyhlásila a dodala, že AfD bude vzdorovať "nezodpovednej migračnej politike" a brániť nemeckú identitu.

Gauland vo svojom príhovore takisto zdôraznil: "Chceme si zachovať túto krajinu, ktorú sme zdedili po našich matkách a otcoch." Úvod zjazdu AfD v Kolíne nad Rýnom sprevádzali pouličné protesty, ktorých účastníci sa dostávali do potýčok s políciou. Do ulíc bolo vyslaných približne 4000 policajtov v snahe zamedziť stretom odporcov AfD s jej podporovateľmi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá