Nemeckých pravicových populistov do volieb nepovedie Petryová

Líderkou pravicovo populistickej Alternatívy pre Nemecko v blížiacich sa parlamentných voľbách nebude predsedníčka strany Frauke Petryová.

Ako vyplýva z jej zverejneného videoposolstva, nebude sa uchádzať o post volebnej líderky ani o účasť v špičkovom tíme AfD. Politička, ktorá má za sebou v uplynulých mesiacoch intenzívny vnútrostranícky boj s kritikmi, v zdôvodnení uviedla, že AfD čelí od jesene 2015 absencii spoločnej stratégie, takže imidž strany trpí a jej vedenie neustále prekvapujú úplne neočakávané a nekoordinované výroky istej menšiny v strane. To odstrašilo časť voličov AfD, ktorej voličská základňa sa výrazne zmenšila.

Preferencie strany klesli z až 30 percent v jesenných mesiacoch 2015 na súčasných 14 percent. Petryová zároveň podčiarkla, že nezávisle na diskusii o personálnych otázkach by sa AfD mala sústrediť aktuálne na rozpravu o naliehavých odborných problémoch.

Stranícke dokumenty by sa mali schvaľovať a rozhodnutie o lídrovi strany vo voľbách by malo padnúť na víkendovom zjazde AfD v Kolíne nad Rýnom, voči ktorému sa v tomto nemeckom meste chystajú viaceré protestné akcie.
Petryová ešte vlani v decembri oznámila, že sa po druhý raz vydala a je v požehnanom stave.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá