Matoviča vinia z ďalších podvodov, podľa Smeru sa má vzdať mandátu

Aktualizované:
Šéf opozičného hnutia OĽaNO podľa vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry využil svoju matku Máriu, aby si znížil základ dane. Informuje o tom denník Plus jeden deň. Podľa Dušana Jarjabka a Richarda Rašiho zo Smeru ho dobehla minulosť a mal by sa vzdať poslaneckého mandátu. Matovič všetky obvinenia odmieta ako obludné.

Skutok je premlčaný

"Sú to čistokrvné odporné bludy," reagoval pre TA3 Matovič. Podľa neho je zaťahovanie jeho rodinných príslušníkov do týchto vecí obludné, pozastavil sa tiež, nad tým, ako hlboko môžu klesnúť jeho politickí oponenti. Auto bolo podľa Matoviča požičané. "Mali kompletné účtovníctvo okrem dvoch rokov a nenašli absolútne nič," dodal opozičný politik.

Denník sa odvoláva na uznesenie o zastavení trestného stíhania vedeného pre prečin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie spoločnosti regionPress. Trestné stíhanie bolo zastavené, lebo skutok je už premlčaný. Matovič si v roku 2004 vyúčtoval výdavky za používanie auta v hodnote takmer 63.000 eur. Podľa uznesenia daňový úrad Matovičovej firme výdavky neuznal, keďže Matovič nepredložil žiadne podklady. Líder OĽaNO-NOVA dôvodil tým, že doklady o nákupe pohonných hmôt nemôže predložiť, lebo auto používala jeho matka a tá mu účty nedala.

Raši: Skutok sa stal

Matovič podľa denníka dodatočne doplnil potvrdenie, že auto mala používať jeho matka, šoféroval on a matka bola spolujazdcom. Daňový úrad pri kontrole v roku 2008 konštatoval, že cestovné príkazy na Máriu Matovičovú boli vystavené účelovo. Vyšetrovateľ to preveril. Z uznesenia vyplýva, že Matovič najazdil za rok celkovo 223.043 kilometrov pracovných ciest, ale v čase preverovania malo vozidlo najazdených 210.202 kilometrov. 

Počas preverovania sa podľa vyšetrovateľa "nezistili možné podozrenia manipulácie s ukazovateľom najazdených kilometrov". Auto bolo v roku 2014 predané. Podľa údajov z STK malo najazdených 201.000 kilometrov. Matovič ešte minulý týždeň hovoril, že informácia o inom stave tachometra je pre neho nová. "Nemám si to ako preveriť," uviedol vtedy podľa denníka.

"Skutok sa stal. Igor Matovič naozaj spáchal daňové podvody, okradol štát a jeho podnikateľská minulosť ho definitívne dobieha. Informácie, ktoré sa objavili v médiách, sú závažné," reagoval na tlačovej besede Richard Raši a pripomenul, že Matovičovo protiprávne konanie sa týka rokov 2002 až 2004.      

Raši zopakoval, že šéf OĽaNO-NOVA vtedy zakúpil tlačiarenský stroj na súčiastky, neodviedol DPH a polícia potvrdila, že spáchal trestný čin. "Kúpil ho za účelom ďalšieho predaja, ale dovtedy ho dva roky používal a neodviedol daň vo výške minimálne 70.000 eur," podotkol Raši s dôvetkom, že Matovič je teraz odvážny a hovorí, že rozhodnutie orgánov môže preskúmať len súd. "Je si je vedomý, že skutky sú už premlčané. Ale napriek tomu spáchal daňový podvod a nemôže vystupovať ako morálna autorita," zdôraznil Raši.

Vyše 600 kilometrov za deň

Šéf mandátového výboru poukázal aj na medializovaný prípad, ktorý priniesol Plus jeden deň. Raši zdôraznil, že za jediný rok 2004 Matovič s matkou prejazdili viac ako 220.000 kilometrov, čo je za deň viac ako 600 kilometrov. "Kým my sme mali štedrovečernú večeru, Veľkú noc, Matovič jazdil, jazdil a jazdil. Jediný, kto by to dokázal, by bol Forrest Gump. Je to exemplárny prípad, ako sa dá okradnúť štát. Čerešničkou na torte je, že v roku 2004 najazdil 220.000 kilometrov, ale v roku 2008 mal tachometer tohto auta iba 128.000 kilometrov. A v roku 2014, keď bolo auto predávané, malo najazdených len niečo vyše 200.000 kilometrov. Buď spáchal trestný čin daňového podvodu alebo stočil kilometre," myslí si Raši. Ako predseda výboru chce preto požiadať NAKA o poskytnutie všetkých údajov, aj tých, ktoré sú anonymizované. "Potom budeme ako výbor konať. Lebo človek, ktorý spáchal trestné činy, by tu nemal medzi nami vôbec byť," dodal Raši.

Jarjabek je presvedčený, že reakcia na Matovičove konanie musí byť tvrdá. "Z tzv. morálnej autority sa stalo morálne bahno. On moralizuje celú spoločnosť a v rámci svojho klamstva sa neštíti ničoho. Vyzývam preto Igora Matoviča, aby sa vzdal poslaneckého mandátu, lebo sú na to dôvody, ktoré vychádzajú v tlači. On nemá čo hľadať v slovenskom parlamente," uzavrel.

Matovič sa chce brániť na súde

Matovič minulý týždeň vyhlásil, že nechce byť chránený žiadnym premlčaním a žiada, aby mu bolo vznesené obvinenie. Chce tým dostať možnosť brániť sa na súde. "Len súd dokazuje, kto spáchal trestný čin a kto nespáchal. Vzneste mi obvinenie, ja sa chcem brániť niekde na súde," povedal s tým, že zastavením trestného stíhania mu to bolo znemožnené.     

Líder OĽaNO-NOVA poukázal na to, že počas svojho podnikania zaplatil na daniach sumu približne 500 miliónov slovenských korún, čo je zhruba 16,5 milióna eur. "70.000 eur je položka, o ktorej uznesenie hovorí," upozornil s tým, že ide o zjavný nepomer. Podľa neho len hlupák môže uveriť skorumpovaným ľuďom, ktorí vedú Slovensko, že daňový podvodník je Matovič. Informácia o inom stave tachometra je pre neho nová. "Nemám si to ako preveriť," povedal podľa Plus jeden deň.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá