Akreditačná komisia sa zaoberala Čistým dňom, potrebuje však viac faktov

Akreditačná komisia sa zaoberala Čistým dňom, potrebuje však viac faktov
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
Akreditačná komisia ministerstva práce nedospela k stanovisku, či resocializačnému zariadeniu Čistý deň v Galante treba odňať, alebo ponechať akreditáciu. V tejto veci jej členovia nehlasovali. Ku svojmu rozhodnutiu komisia potrebuje poznať ďalšie informácie a zistenia.

Zmluva s Ústredím práce

"Hneď ako sa podarí získať nové skutočnosti, komisia sa bude touto témou opäť zaoberať," uviedol hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Režim klientov v zariadení podľa neho naďalej sledujú osobní sociálni kurátori a prokuratúra, "ktorá naďalej preveruje všetky skutočnosti".

Akreditačná komisia pokračovala v diskusii o situácii v Čistom dni, pretože prerušila rozpravu na predchádzajúcom zasadnutí. Riešila napríklad, ako vedenie zariadenia komunikuje situáciu okolo Čistého dňa navonok. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) mal voči tomu výhrady.

Na zasadnutí sa zaoberali i zmluvou medzi zariadením a Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Čistý deň mal výhrady. Zmluva napríklad definuje predmet spolupráce medzi resocializačnými centrami a ústredím a tiež garantuje prísun financií na klientov v zariadeniach. Čistý deň nakoniec na výhradách netrval. Ak by zmluvu nepodpísal, ústredie by s ním ďalej nespolupracovalo.

Prebiehajú viaceré šetrenia

Akreditačná komisia sa Čistým dňom zaoberala aj koncom minulého roka, ministerstvu práce vtedy odporučila vziať centru akreditáciu. Rezort potom začal voči zariadeniu správne konanie. Ministerstvo však nakoniec rozhodlo, že mu akreditáciu ponechá. Neexistovali podľa neho "žiadne skutočnosti ani podmienky, ktoré by odôvodňovali zákonným spôsobom odňatie akreditácie". Rozhodnutie vyplynulo z vnútorných šetrení aj z ukončených záverov prokuratúry i polície.

Richter dlhodobo tvrdí, že rozhodnutie o ponechaní akreditácie je podmienečné. Vo veci ešte podľa neho prebiehajú viaceré šetrenia a ak sa odhalí niečo závažné, rezort bude v tejto veci "operatívne konať".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá