Palestínski väzni začali hladovku, sú proti praxi zadržiavania bez súdu

Palestínski väzni začali hladovku, sú proti praxi zadržiavania bez súdu
Zdroj foto: SITA/AP
Viac ako 1000 palestínskych väzňov začalo v izraelských väzniciach časovo neobmedzenú hladovku. Chcú ňou dosiahnuť lepšie podmienky vo väzniciach, konkrétne viac kontaktov s príbuznými a ukončenie praxe zadržiavania bez súdu.

Začiatok hladovky pripadol na Deň palestínskych väzňov. Podľa ich združenia sa do nej zapojilo okolo 1500 väzňov, izraelská väzenská správa, ktorá už prijala disciplinárne opatrenia, udáva okolo 1100 väzňov.

Členka výkonného výboru Organizácie za oslobodenie Palestíny Hanan Ašrávíová kritizovala Izrael za tzv. administratívnu väzbu, v ktorej sú osoby držané bez obvinenia "z bezpečnostných dôvodov", väzba trvá šesť mesiacov a môže byť neobmedzene predlžovaná.

Odhaduje sa, že v Izraeli je v súčasnosti vo väzbe 6300 Palestínčanov. Podľa izraelského denníka Haarec ich  počet sa v priebehu uplynulých 18 mesiacov výrazne zvýšil. Stovky palestínskych väzňov vstúpili do 28-dňovej hladovky v roku 2012. V roku 2014 desiatky väzňov držaných bez súdu držali dvojmesačnú hladovku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá