Sme absolútne neovládateľní, hlásila záchranná loď plná utečencov

Sme absolútne neovládateľní, hlásila záchranná loď plná utečencov
Zdroj foto: SITA/AP
Pri pobreží Líbye sa utopilo najmenej 7 utečencov, ktorí sa pokúšali dostať cez Stredozemné more do Európy. Prvé údaje hovorili o 20 mŕtvych. Počet obetí upresnili podľa agentúry Reuters záchranári s tým, že chybný údaj vznikol zmätkom pri komunikácii medzi záchrannými plavidlami. Medzi utopenými je podľa agentúry AP aj osemročný chlapec.

Jej posádka objavila na otvorenom mori loď s množstvom ľudí na palube. Ďalšie podrobnosti agentúra neuviedla. Záchranná loď Phoenix patrí humanitárnej organizácii Migrant Offshore Aid Station so sídlom na Malte. Agentúra DPA medzitým oznámila, že v Stredozemnom mori sa dostala do núdze záchranná loď Iuventa súkromnej nemeckej organizácie Jugend Rettet.

"Sme absolútne neovládateľní, pretože na palube je veľa ľudí," povedala hovorkyňa organizácie Pauline Schmidtová. Dodala, že navyše sa zhoršuje počasie a asi 400 ľudí, väčšinou žien a detí, je na plavidlách v okolí bez záchranných viest. Iuventa podľa nej oficiálne vyslala núdzové volanie do námorného záchranného koordinačného centra pre Stredozemné more so sídlom v Ríme. "Ak nepríde nijaká pomoc, stratíme ľudí," citovala DPA kapitán Iuventy Kaia Kaltegärtnera.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá