Zomrela žena, ktorá sa narodila v 19. storočí a prežila 90 vlád

Emma Moranová, najstarší žijúci človek na zemeguli, zomrela vo svojom dome v talianskom meste Verbania vo veku 117 rokov. Oznámila to agentúra ANSA s odvolaním sa na jej rodinu.

Zjedla tri vajíčka denne

Jej lekár Carlo Bava agentúre AP telefonicky povedal, že s Moranovou sa stretával takmer denne. Naposledy sa videli v piatok, pričom mu ako vždy poďakovala a držala ho za ruku. Moranová sa narodila 29. novembra 1899 a bola posledným známym žijúcim človekom narodeným v 19. storočí.

Ako najstarší človek na svete bola v Guinnessovej knihe rekordov vedená od mája 2016. Jej miesto zaujal podľa amerického združenia Gerontology Research Group, zhromažďujúceho informácie o najstarších žijúcich osobách na celom svete, Violet Brownová z Jamajky narodená 10. marca 1900.

Svoju dlhovekosť Moranová čiastočne pripisovala genetickej predispozícii - jej matka sa dožila 91 rokov a niekoľko jej sestier dosiahlo stovku. Zásluhu na tom má však údajne aj jej nezvyčajné stravovanie: každý deň zvykla zjesť tri vajíčka, z toho dve surové.

Prežila jedenásť pápežov

Takýto spôsob stravovania dodržiavala už 90 rokov. Po prvej svetovej vojne ho odporučil jej lekár, ktorý u Moranovej ako mladej ženy diagnostikoval anémiu. Moranová podľa vlastných slov za svoj dlhý život vďačila aj tomu, že s výnimkou niekoľkých rokov nežila s mužom.

V rozhovore pre denník New York Times svoje rozhodnutie ohľadom mužov vysvetlila, že nechcela, aby ju niekto ovládal. Moranová už 20 rokov neopustila svoj dvojizbový byt v Pallanze, čo je štvrť mestečka Verbania, ležiaceho na brehu jazera Lago Maggiore.

V roku 1899, keď sa Moranová narodila, panoval v Taliansku kráľ Umberto I., dnes svetoznáma automobilka Fiat bola len v "plienkach" a milánsky futbalový klub existoval len niekoľko týždňov. Počas troch storočí zažila troch talianskych kráľov, desiatku prezidentov Talianskej republiky a 11 pápežov. Okrem toho prežila 90 talianskych vlád.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá