Severná Kórea oslavuje Deň Slnka. Predviedla aj svoj vojenský arzenál

15.4.2017 09:52

V Severnej Kórei oslavujú 105. výročie narodenia zakladateľa komunistického režimu Kim Ir-Sena. Narodeniny diktátora sú v krajine známe ako Deň Slnka a sú veľkým štátnym sviatkom. Vojenskú prehliadku na námestí v Pchjongjangu sledoval aj súčasný vodca a Kim Ir-Senov vnuk, Kim Čong-Un.

Ukázali aj nové zbrane

Prehliadku v priamom prenose vysielala štátna televízia. Na jej záberoch bolo vidno množstvo armádnych vozidiel a tiež tisíce vojakov pochodujúcich po Kim Ir-senovom námestí. Sprevádzala ich pochodová hudba a obrovský potlesk z publika.

Na prehliadke sa zúčastnil aj úradujúci severokórejský vodca a Kim Ir-senov vnuk Kim Čong-un. Líder KĽDR vystúpil z limuzíny v čiernom obleku s bielou košeľou a predtým než vstúpil na červený koberec zasalutoval čestnej stráži.

Bohatý vojenský arzenál

KĽDR prehliadku na tzv. Deň Slnka pripomínajúci narodenie Kim Ir-sena využila na to, aby sa popýšila svojím bohatým vojenským arzenálom vrátane prototypu medzikontinentálnych balistických rakiet. O tých odborníci tvrdia, že by jedného dňa mohli doletieť na kontinentálne územie USA.

Krajina na prehliadke po prvý raz predviedla tiež balistické rakety umiestnené na ponorkách, priblížila agentúra Reuters. Medzi jej ďalším prezentovaným vojenským arzenálom sa objavili tanky, raketomety, delostrelecké zbrane či balistická raketa stredného doletu typu Musudan.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok