Ďalší prelom v hľadaní mimozemského života. NASA zverejnila obrovský objav

Ďalší prelom v hľadaní mimozemského života. NASA zverejnila obrovský objav
Zdroj foto: Twitter/NASA
Enceladus, mesiac Saturnu spĺňa všetky podmienky pre existenciu života. V aktuálnom vydaní odborného magazínu Science to tvrdia vedci, ktorí sa zúčastňujú na výskumnej misii Cassini amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír.

Pre život sú podľa našich podmienok nevyhnutné tri zložky, a to tečúca voda, zdroj energie pre metabolizmus a správne chemické prostredie, predovšetkým potom uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. A práve misia Cassini preukázala, že Enceladus takmer všetko má. Na Encelade síce doposiaľ vedci neobjavili fosfor a síru, predpokladajú však, že tam sú.

„Potvrdenie toho, že v oceáne malého saturnského mesiaca existuje zdroj chemickej energie, je dôležitým míľnikom nášho hľadania obývaných svetov,“ vyhlásila Linda Spilkerová z Laboratória prúdového pohonu NASA.

K najväčším úspechom sondy Cassini, ktorá sa na prieskum Saturnu a jeho mesačného systému vydala v roku 1997, patrí prelet oblakom pár a zamrznutých častíc vody nad povrchom Enceladu pred dvomi rokmi. Vďaka tomu sa podarilo zistiť, že pochádzajú z oceánu, ktorý sa nachádza pod ľadovým príkrovom planéty. Sonda Cassini je teraz v záverečnej fáze svojej misie, do ktorej sa zapojila aj Európska kozmická agentúra. Aparát svoju vesmírnu púť ukončí 15. septembra tohto roka vstupom do atmosféry Saturnu, kde zanikne.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá