V Česku schválili rýchlejší rast dôchodkov aj strop dôchodkového veku

V Česku schválili rýchlejší rast dôchodkov aj strop dôchodkového veku
Zdroj foto: ILU FOTO SITA/Tomáš Benedikovič
Dôchodkový vek v Česku sa bude v budúcich rokoch posúvať podľa nových pravidiel. Poslanci schválili nový strop vo výške 65 rokov, ten ale bude iba dočasný a môže sa posúvať každých päť rokov, nakoľko vek dožitia v Česku stále rastie. Zmena sa prejaví až po roku 2030 a dotkne sa ľudí narodených po roku 1965.

Novelu prerokujú ešte senátori

Návrh ČSSD schválila vláda už koncom augusta minulého roka, napriek počiatočnému odporu ministra financií Andreja Babiša. Novelu teraz budú prerokovávať senátori. Poslanci okrem toho schválili aj návrh premiéra Bohuslava Sobotku a ministerky práce Michaely Marksovej, ktorý počíta s vyššou valorizáciou dôchodkov. Aj o tejto zmene bude ešte rozhodovať senátori.

Na budúci rok by tak dôchodky mali rásť v priemere o 500 Kč (18,73 eura), teda zhruba o 4,4 %. Dôchodky by sa podľa navrhnutých pravidiel mali zvyšovať o polovicu namiesto terajšej tretiny rastu reálnych miezd a o rast cien tovarov, ktoré seniori nakupujú. Vyššia valorizácia by mala dôchodcom zabezpečiť zhruba rovnaké tempo rastu príjmov, aké majú ľudia v produktívnom veku. Tým by nedochádzalo k ďalšiemu prepadu životnej úrovne pri vstupe do dôchodku.

Presúva sa na budúce vlády

Čo sa týka zvyšovania dôchodkového veku, súčasný mechanizmus počíta s tým, že teraz narodené deti by mali ísť do dôchodku až vo veku 73,5 roka. Nový systém stanovenia dôchodkového veku začne platiť síce už od roku 2018 (ak ho schvália senátori a podpíše prezident), prvé zmeny sa ale dotknú až ľudí, ktorí pôjdu do dôchodku po roku 2030.

Až dovtedy porastie dôchodkový vek podľa dnes platných pravidiel a postupne sa zastaví na 65 rokoch veku.
Zavedenie stropu ale neznamená, že v budúcnosti by dôchodkový vek v Česku nemal rásť nad 65 rokov. Zodpovednosť za prípadný rast dôchodkového veku sa len presúva na budúce vlády.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá