Ako bude pokračovať tradícia dalajlámu? Nástupcu si nárokuje Čína

Ako bude pokračovať tradícia dalajlámu? Nástupcu si nárokuje Čína
Zdroj foto: SITA/AP
O tom, či bude úrad dalajlámu existovať aj v budúcnosti, musia rozhodnúť moji nástupcovia, povedal tibetský duchovný vodca dalajláma počas návštevy mestečka Tawang v severovýchodnej Indii.

Môže to byť žena?

Dalajláma poprel, že by mal akékoľvek informácie o tom, kde sa narodí jeho nástupca. Na otázku, či by ďalším dalajlámom mohla byť aj žena, odpovedal: "To sa tiež môže stať".

Tibetský duchovný doslova povedal, že o otázke nového dalajlámu by mali rozhodnúť ľudia. "Oni určia, či bude tradícia pokračovať, alebo nie," povedal novinárom v Tawangu, ktorý sa nachádza vo vzdialenom indickom štáte Arunáčalpradéš a je zároveň druhým najväčším sídlom budhizmu.

Otázka, kto bude nástupcom súčasného 81-ročného duchového vodcu, sa v ostatných rokoch objavuje čoraz častejšie. Vláda v komunistickom Pekingu nalieha, že nový dalajláma sa určite narodí v Číne a preto má právo určiť, kto bude jeho nástupcom.

Namietali proti návšteve

Dalajláma napriek námietkam Číny práve podniká týždňovú návštevu indického štátu Arunáčalpradéš, ktorý Peking považuje za problémový región. Dalajláma sám o sebe povedal, že s politikou nemá už nič spoločné. A že túto kompetenciu má tibetská vláda v exile, ktorá sa zaoberá všetkými politickými záležitosťami, vrátane tibetskej otázky.

"Do politického dôchodku som odišiel v roku 2011 a všetky politické záležitosti obstaráva naša vláda v exile," dodal. "Som však zaviazaný, aby som prezentoval a uchovával tibetskú kultúru a ekológiu," dodal dalajláma.

Najvyšší predstaviteľ lamaizmu, duchovná hlava Tibetu, 14. dalajláma žije so svojimi podporovateľmi v himalájskom mestečku Dharamsála v severnej Indii od úteku z Tibetu v roku 1959. Po neúspešnom povstaní v Tibete koncom 50. rokov minulého storočia proti nadvláde Pekingu musel dalajláma a ďalšie desaťtisíce jeho krajanov ujsť z Tibetu cez Himaláje do Indie, kde dostali politický azyl.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá