Keď sa z auta stane zbraň. Pozrite si prehľad posledných útokov v Európe

Európa zažila v uplynulých mesiacoch niekoľko teroristických útokov, pri ktorých atentátnici použili na zabíjanie vozidlo. Pozrite si tie najhoršie z nich.

30. apríla 2009 (Holandsko) - Útočník sa pokúsil spáchať atentát na kráľovnú Beatrix a jej rodinu v meste Apeldoorn tak, že mal svojím autom zasiahnuť vozidlo s panovníčkou. Muž svoj cieľ netrafil, vrazil do davu a zabil štyroch ľudí. Ďalších 13 osôb bolo zranených, traja z nich zomreli v nemocnici. Zraneniam podľahol aj útočník.

22. mája 2013 (Veľká Británia) - Dvaja Briti nigerijského pôvodu vo veku 22 a 28 na ulici v juhovýchodnom Londýne zrazili 25-ročného vojaka Lee Rigbyho a následne ho pobodali nožom a vzápätí zaútočili mačetou. Útočníkov, ktorí vyznávali radikálny islam, poslal súd do väzenia. Jeden dostal doživotie, druhý si odpykáva najmenej 45-ročný trest.

22. decembra 2014 (Francúzsko) - Vodič nákladného auta vrazil do davu ľudí na vianočných trhoch v Nantes na západe Francúzska. Zranil desať osôb, dve z nich zraneniam neskôr podľahli. Po čine sa útočník prebodol nožom a utrpel vážne zranenia. Prokuratúra uviedla, že sa jedná o "izolovaný čin" a nie je možné hovoriť o terorizme. V ten istý deň muž v Dijone autom cielil na chodca, vykrikoval Alláhu akbar (Boh je veľký) a zranil 13 osôb. Podľa polície nešlo o teroristický útok, ale o krok duševne chorého jedinca.

20. júna 2015 (Rakúsko) - Vodič terénneho vozidla v centre mesta Graz vo vysokej rýchlosti úmyselne zrážal ľudí. Troch zabil a ďalších 34 zranil. Podľa polície nešlo o terorizmus. Muž, ktorý bol krátko po čine zatknutý, trpí psychickými problémami.

14. júla 2016 (Francúzsko) - Pri večernom útoku vo francúzskom meste Nice, kde do davu ľudí oslavujúcich štátny sviatok vrazilo nákladné auto, zahynulo 86 ľudí. Útočníkom bol 31-ročný Francúz tuniského pôvodu, polícia ho zastrelila.

19. decembra 2016 (Nemecko) - Tunisan Anis Amri vrazil ukradnutým kamiónom do davu ľudí na vianočných trhoch na námestí Breitscheidplatz v centre Berlína. Zabil 11 ľudí a zranil ďalších 50. Útočníka neskôr polícia zastrelila v talianskom Miláne.

5. februára 2017 (Veľká Británia) - Päť obetí a desiatky zranených si vyžiadali dva násilné incidenty pred budovou britského parlamentu v Londýne. 52-ročný atentátnik Khalid Masood najskôr zrazil ľudí na chodníku na Westminsterskom moste, následne z auta vystúpil a nožom spôsobil policajtovi smrteľné zranenia. Okrem obetí zomrel pri útoku aj útočník, ktorého zastrelila polícia. Tá sa domnieva, že konal sám a bol motivovaný islamským extrémizmom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá