Lampový atentát na Harabina vyšetrujú ako pokus o úkladnú vraždu

Lampový atentát na Harabina vyšetrujú ako pokus o úkladnú vraždu
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
Polícia stále vyšetruje prípad pádu lampy na kreslá sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina a jeho právneho zástupcu z mája 2016. Kauza je vyšetrovaná ako obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy spáchaný v štádiu pokusu.

Neobvinili nikoho

V konaní nie je nikto obvinený. Uviedol to hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl. Policajný vyšetrovateľ pritom v kauze najprv vydal uznesenie o odmietnutí veci, ktoré mu však prokurátor zrušil. Polícia tak v januári 2017 začala trestné stíhanie vo veci.

"Vzhľadom na to, že vyšetrovateľ naďalej vykonáva úkony v zmysle Trestného poriadku, nie je možné poskytnúť k veci akékoľvek bližšie informácie," povedal Wäldl.

V máji 2016 spadla zo stropu v pojednávacej miestnosti sklenená časť svietidla priamo na kreslá Harabina a jeho právneho zástupcu. Tí vtedy nesedeli na svojich miestach. Miestnosť bola v tom čase prázdna a sklený kryt lampy sa po páde rozbil.

Žiadal o ochranu

Niekoľko dní po udalosti požiadal Harabin predsedu vlády Roberta Fica, aby z postu ministra vnútra odvolal Roberta Kaliňáka. Mal tak reagovať na fakt, že mu ministerstvo vnútra odmietlo prideliť policajnú ochranu, o ktorú po udalosti požiadal.

Rezort vnútra v minulosti okrem iného uviedol, že sudcovi ochranu neposkytne, lebo jediná osoba, od ktorej mu niečo hrozí, je on sám. "Najväčšou hrozbou pre pána Harabina je pán Harabin sám už dlhodobo," skonštatoval Kaliňák v máji 2016.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá