Poslancovi Smeru sa nepáči porovnávanie s Matovičom. Pokutu chce zaplatiť

Poslancovi Smeru sa nepáči porovnávanie s Matovičom. Pokutu chce zaplatiť
Zdroj foto: SITA/Ján Slovák
Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií znova otvoril konanie voči poslancovi za Smer-SD Stanislavovi Kubánkovi. Predtým rozhodli o neudelení pokuty 108-tisíc eur, ako to pôvodne členovia výboru navrhovali.

Priznal si chybu

Koaliční poslanci Kubánka podržali a Jozef Burian navrhol, aby voči nemu začali nové konanie. Burian navrhuje, aby Kubánek dostal dve pokuty. Jednu za nepozastavenú živnosť a druhú za to, že bol konateľom v obchodnej spoločnosti Kolkáreň.

Za každú mu hrozí pokuta vo výške šesť mesačných platov verejného funkcionára, spolu približne 24-tisíc eur. Týmto návrhom sa bude výbor zaoberať na ďalšom rokovaní. Kubánek po výbore povedal, že si je chyby vedomý.

„Ja som z nej neprofitoval. Je to moja chyba, neuvedomil som si, že zákon sa vzťahuje aj na to,“ povedal s tým, že pokutu zaplatí, ak tak výbor rozhodne. Nepáči sa mu porovnávanie s opozičným poslancom Igorom Matovičom, ktorý dvakrát po sebe nemal pozastavenú živnosť a výbor mu už raz pokutu udelil. Kubánek stojí za tým, že on na rozdiel od Matoviča pochybil len raz v dvoch prípadoch.

Vyššej pokute sa vyhol

Výbor pôvodne riešil deväť konaní voči Kubánkovi, keďže vo viacerých rokoch nemal pozastavenú živnosť a bol aj konateľom v obchodnej spoločnosti. Poslanec Ondrej Dostál zo SaS navrhoval, aby za každý rok dostal Kubánek pokutu, čo by činilo 108-tisíc eur.

Poslanci však návrhy uznesení nepodporili. Predseda výboru Martin Poliačik bol z výsledku sklamaný, podľa neho sa každé jedno z deviatich majetkových priznaní malo na výbore otvárať samostatne. „Predpokladal som, že všetkých deväť uznesení sa skončí pokutou. Koaliční kolegovia Kubánka podržali a majú návrh alternatívneho riešenia,“ povedal Poliačik.

Diskutovali aj o Kollárovi

Výbor sa zaoberal aj opozičným poslancom Borisom Kollárom, keďže v čase, keď bol verejným funkcionárom mal byť aj štatutárnym orgánom súkromnej spoločnosti. Podľa vyjadrení členov výboru je zrejmé, že poslanec pokutu nedostane, keďže včas podal návrh na to, aby sa mu činnosť štatutára zrušila.

Poslanec Peter Kresák upozornil na to, že viackrát v minulosti výbor ukončil konania, pretože chyba nastavala v obchodnom registri a verejní funkcionári si svoje povinnosti riadne splnili. Výbor však žiada o stanovisko Kollára, aby proces spravodlivo uzavrel.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá