Sagan prvenstvo vo Flámsku po páde neobhájil, triumfoval Gilbert

Sagan prvenstvo vo Flámsku po páde neobhájil, triumfoval Gilbert
Zdroj foto: Ilustračné foto: SITA/AP
Belgický cyklista Philippe Gilbert suverénnym spôsobom triumfoval na 101. ročníku prestížnej klasiky Okolo Flámska. Jazdec tímu Quick-Step Floors vyhral po sólovom úniku. Na druhom mieste skončil s takmer polminútovým mankom jeho krajan Greg Van Avermaet, tretí bol Holanďan Niki Terpstra.

Bez šance na výhru

Peter Sagan ako obhajca vlaňajšieho prvenstva v snahe o dostihnutie Gilberta približne 17 km pred cieľom spolu s ďalšími dvoma jazdcami spadol po nešťastnom kontakte s ochrannou bariérou a hoci po výmene bicykla pokračoval ďalej, prišiel o reálnu šancu zabojovať o triumf.

Jazdcov na trati prestížnej klasiky čakalo na úzkych belgických cestách osemnásť stúpaní, z toho jedenásť kopcov s pavé - tzv. "mačacími hlavami". Už po dvadsiatich kilometroch sa odtrhla skupina ôsmich jazdcov, ktorí si postupne vytvorili pred pelotónom aj desaťminútový náskok.

Skupinu tvorili Mark McNally (Wanty-Gobert), Oliviero Troia (UAE Emirates), Julien Duval (AG2R La Mondiale), Stef Van Zummeren (Veranda's Willems Crelan), Michael Goolaerts (Veranda's Willems Crelan), Julien Morice (Direct Energie), André Looij (Roompot) a Edward Planckaert (Sport Vlaanderen – Baloise).

Gilbert a jeho prenasledovatelia

Deväťdesiat kilometrov pred cieľom sa od pelotónu odpútala elitná skupina, v ktorej bolo aj niekoľko ašpirantov na celkové prvenstvo. Silné obsadenie v podobe trojice Tom Boonen, Philippe Gilbert, Matteo Trentin v nej mala stajňa Quick-Step Floors. V úniku medzi inými figurovali aj Bryan Coquard (Direct Energie), Arnaud Démare (FDJ), Sep Vanmarcke (Cannondale-Drapac), Alexander Kristoff (Kaťuša) či Luke Rowe (Sky).

Prenasledovatelia dostihli vedúcu skupinu a udržiavali si približne minútový náskok pred pelotónom. Potom šiel do sólového úniku Philippe Gilbert. Skúseného Belgičana, ktorý cez týždeň vyhral 41. ročník pretekov Tri dni De Panne, sa 35 km pred cieľom vybrala prenasledovať sedemčlenná skupina.

Nešťastný Saganov pád

Medzi Gilbertovými prenasledovateľmi bol aj Sagan s Van Avermaetom, na Gilberta v tom momente strácali 70 sekúnd. Pred predposledným stúpaním na Oude Kwaremont (17 km pred cieľom) si Gilbert udržiaval približne minútový náskok.

Počas stúpania sa Sagan dostal do nešťastného kontaktu s ochrannou bariérou a spadol. Utrpel krvavú ranu na nose, pre výmenu bicykla stratil drahocenné sekundy a prakticky prišiel o šancu na úspešný výsledok. Gilbert zvládol aj záverečné stúpanie na Paterberg, po ktorom nasledovalo posledných 13 km po rovine. Najúspešnejší týždeň v kariére napokon zakončil suverénnym triumfom a po podujatí Tri dni De Panne oslavoval ďalší úspech.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá