Pacient sa k lieku musí dostať do 48 hodín, inak hrozia vysoké pokuty

Pacient sa k lieku musí dostať do 48 hodín, inak hrozia vysoké pokuty
Zdroj foto: TASR
Za nedodanie liekov na recept budú po novom hroziť vysoké sankcie. Do účinnosti vstúpila časť novely zákona o liekoch, ktorá prináša tzv. emergentný systém. V rámci neho sa má pacient k lieku dostať do 48 hodín. Systém nahlasovania už funguje.

Pokuta do 100.000 eur

"Emergentný systém zabezpečuje povinnosti držiteľa registrácie, teda výrobcu, spolu s distribútorom a lekárňou vydať pacientovi liek do 48 hodín pod hrozbou vysokej sankcie," vysvetlil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Lekáreň zašle výrobcovi alebo distribútorovi anonymizovaný recept. Pokiaľ liek nedodajú, bude hroziť pokuta do 100.000 eur, v prípade opakovania až milión eur.

Podobná povinnosť platila aj doteraz, podľa šéfa rezortu sa však veľmi nedodržiavala. Ozrejmil, že lekárne síce mali 24-hodinovú lehotu na výdaj lieku pacientovi, povinnosť však už neplatila pre výrobcov a distribútorov. "Sankcie za nedodržiavanie boli veľmi nízke, a preto sa ani nedodržiavali," poznamenal.

Slovenská lekárnická komora verí, že po spustení emergentného systému sa systém na hlásenie nedostupnosti liekov bude v priebehu niekoľkých mesiacov využívať už len minimálne. Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok túto legislatívnu zmenu koncom roka kritizovala, podľa nej to prinesie v praxi problémy. Očakáva, že jeho zavedenie povedie k opätovnému otvoreniu novely.

Diera, cez ktorú mizli lieky

Novela zákona o liekoch upravuje podmienky reexportu liekov. Platná je od prvého januára tohto roka. Distribučné firmy nemôžu za hranice viac vyvážať tie, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Dá sa to iba v prípade súhlasu ich výrobcu. Za nedodržiavanie zákona hrozia pokuty až jeden milión eur.

Ministerstvo už preveruje pre podozrenie z neoprávneného vývozu dve distribučné spoločnosti. Drucker avizoval tvrdé tresty pre tých, ktorí budú porušovať novú legislatívu. "Diera", cez ktorú mizli lieky pre pacientov, sa však podľa jeho slov zatvorila. Hlásení o chýbajúcich liekoch je podľa ministerstva zdravotníctva výrazne menej. "Aktuálne evidujeme 11-krát menej hlásení ako napríklad v októbri minulého roka," povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Lieky zo Slovenska v minulých rokoch často smerovali do krajín západnej Európy, kde je ich cena vyššia. K dispozícii tak neboli mnohé antipsychotiká, antibiotiká, antiepileptiká, antikoagulanciá, ale aj lieky pre onkopacientov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá