Vláda Andreja Babiša získala dôveru Poslaneckej snemovne. Debata trvala rekordných 26 hodín
Koaličná vláda Andreja Babiša (ANO) bude vládnuť s dôverou snemovne. Poslanci rozhodli o jej vyslovení vo štvrtok (15. 1.) večer po viac ako 100 dňoch od volieb vlani v októbri. Hlasovaniu predchádzala debata, ktorá trvala celkovo zhruba 26 hodín čistého času. Bola doteraz najdlhšia.
Vládu podporila 108 poslancov
Doterajšie rokovanie o dôvere kabinetu sa odohralo v troch rokovacích dňoch. Poslanecká schôdza bude pokračovať v piatok.
Premiér Babiš na následnej tlačovej konferencii ocenil, že vláda získala hlasy všetkých 108 koaličných poslancov. Pripustil, že niektoré vystúpenia opozície neboli priateľské a zazneli v nich urážky. Babiš ešte v utorok musel presviedčať klub koaličnej SPD, ktorého člen Jaroslav Foldyna mal problém s podporou vlády kvôli muničnej iniciatíve. Babiš povedal, že rokovanie bolo priateľské a odohralo sa v pokoji.
Podľa expremiéra a predsedu ODS Petra Fialu nemohol ani najväčší optimista očakávať, že by vláda dôveru nezískala. Na tlačovej konferencii po rokovaní snemovne povedal, že zástupcovia opozície svedomito a dôkladne ukazovali na riziká, ktoré sú s vládou spojené. Predseda klubu ODS Marek Benda dodal, že dĺžku rokovania určilo hlavne vystupovanie členov vlády, ktorí hovorili v utorok s prednostnými právami.
Český exposlanec Feri zostáva za mrežami. Nepreukázal polepšenie na podmienečné prepustenie
V dolnej komore podporilo vládu podľa oznámených výsledkov všetkých 108 poslancov trojice koaličných strán, teda ANO, SPD a Motoristov. Proti kabinetu sa vyslovilo 91 prítomných zákonodarcov z opozičných ODS, STAN, Pirátov, KDU-ČSL a TOP 09. Nehlasovala poslankyňa STAN Barbora Urbanová, ktorá sa zo parlamentného rokovania ospravedlnila zo zdravotných dôvodov.
Poslanci hlasovali po menách podľa abecedy od Moniky Brzeskovej (KDU-ČSL), ktorú určil los ako prvú v poradí. Dnešné hlasovanie poslancov o dôvere Babišovmu kabinetu sa uskutočnilo 103. deň od parlamentných volieb. Pred štyrmi rokmi vyslovila Snemovňa dôveru vtedajšej koaličnej vláde Petra Fialu (ODS) 96. deň od volieb do dolnej komory.
Babišov boj o dôveru. Nová česká vláda čelí kľúčovej skúške, politológ Michal Malý analyzuje rozloženie síl
Fiala: Politika nemá byť občianskou vojnou
Babišova vláda nie je kompletná a má aktuálne 15 členov, o dvoch menej ako niekdajší kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 po odchode Pirátov. S pirátskymi ministrami bol 18-členný.
Členov súčasnej vlády za ANO je deväť, za SPD traja a za Motoristov rovnako traja v súvislosti s tým, že prezident Peter Pavel nechce vymenovať čestného prezidenta Motoristov Filipa Turka za ministra životného prostredia. Ministerstvo provizórne vedie minister zahraničných vecí a predseda Motoristov Peter Macinka.
Marian Jurečka nepresadil uznesenie, v ktorom by Snemovňa vyjadrila nespokojnosť s postupom vlády pri vytvorení pozície vládneho splnomocnenca pre Green Deal a klímu a Turkovým vymenovaním do tejto funkcie. Dolná komora odmietla aj ďalšie časti Jurečkovho návrhu vrátane toho, v ktorom by uviedla, že pozície vládnych splnomocnencov nemajú byť politickou alebo straníckou trafikou.
Fiala sa na tlačovej konferencii po hlasovaní vymedzil proti utorkovým informáciám serveru Novinky.cz, podľa ktorých koalícia preveruje možnú trestnoprávnu zodpovednosť bývalého ministra financií Zbyňka Stanjuru (ODS). Dôvodom majú byť štátne rozpočty, ktoré predložil. Považuje to za niečo, čo je, ako povedal, absolútne za čiarou všetkého možného i predpokladateľného.
„Politika nemá a nesmie byť občianskou vojnou, kde sa veľmi zneužíva na kriminalizáciu politických súperov,“ varoval Fiala.