Čo bolo v zašifrovanej správe, ktorú poslal útočník z Londýna?

Čo bolo v zašifrovanej správe, ktorú poslal útočník z Londýna?
Zdroj foto: SITA/AP
Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom textovú správu cez WhatsApp. Je však neprístupná, pretože táto obľúbená aplikácia patriaca Facebooku ju zašifrovala.

Vyzývajú na sprístupnenie správy

S informáciou prišla britská tlač s odvolaním sa na políciu. Ministerka vnútra Amber Ruddová vo svojich vystúpeniach vo vysielaní televízií BBC a Sky News naliehala, aby WhatsApp a ďalšie zakódované textové služby sprístupnili v rámci legálneho odpočúvania svoje platformy tajným službám a polícii.

"Musíme sa ubezpečiť, že organizácie ako WhatsApp - a je množstvo ďalších, jej podobných - neposkytovali teroristom tajné miesto na vzájomnú komunikáciu," povedala.

Jej výzva, aby bezpečnostné orgány dostali systémovú možnosť získavať informácie zo šifrovaných aplikácií cez akési "zadné dvierka", sa zrejme stretne s odporom technologického priemyslu, ktorý už v  minulosti čelil požiadavkám bezpečnostných zložiek o sprístupnenie uvedených dát po veľkých útokoch.

Zatkli ďalšiu osobu

Polícia medzičasom zatkla v Birminghame, kde Masood žil, ďalšieho človeka. Ide o 30-ročného muža, ktorý je spolu s ďalším mužom vo vyšetrovacej väzbe pre možné spojenie s útokom. Ani jeden z nich nebol zatiaľ z ničoho obžalovaný a polícia neuviedla, o koho ide.

Ruddová nepovedala nič bližšieho o Masoodovom použití WhatsApp. Masood na Westminsterskom moste zabil troch chodcov a potom pred parlamentom jedného policajta. Zároveň pritom zranil desiatky ľudí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá