Takáč: Pre Slovensko je Mercosur výhodný. Farmári však potrebujú ochranné mechanizmy

7.1.2026 19:35

Maďari a Poliaci sú stále proti podpisu obchodnej dohody s krajinami Mercosuru, Slovensko dohodu podporí. Uviedol to v stredu (7.1.) večer v Bruseli minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po rokovaniach ministrov poľnohospodárstva z členských krajín EÚ s troma eurokomisármi, ktoré boli zamerané na budúcnosť európskeho poľnohospodárstva a potravinovej bezpečnosti a na obchodnú dohodu s Mercosurom.

Takáč
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Výhody aj riziká dohody

Na otázku, aká je pozícia Slovenska po stredajšom mimoriadnom stretnutí v sídle Európskej komisie (EK), Takáč pripomenul, že ide o záležitosť, o ktorej rozhoduje predseda vlády alebo vláda ako taká.

„Slovenská republika podporuje dohodu s Mercosurom. Nedá sa na to pozerať jednostranne. Môžem povedať, že sú dva pohľady. Jeden pohľad mám ako člen vlády, ktorý zastupuje Slovenskú republiku z pohľadu toho, že pre Slovensko je dohoda výhodná. Je tam pre nás viacero plusov. Na druhej strane, ako minister pôdohospodárstva hovorím, že sú tam viaceré riziká, viaceré otvorené otázky, na ktoré poukazujeme, napríklad aj z pohľadu obchodnej dohody s Ukrajinou, z hľadiska kvót,“ opísal situáciu Takáč.

Dodal, že na stretnutí v Bruseli povedal, že je podstatné, aby boli ochranné mechanizmy v rámci dohody s krajinami Mercosuru pre sektor pôdohospodárstva, aby boli garancie, že sa budú vytvárať na mesačnej báze kontroly a že sa bude preverovať aj kvalita dovážaných výrobkov.

A to tak, aby sektor pôdohospodárstva v EÚ nebol ohrozený. Minister upozornil, že aj väčšie členské krajiny EÚ majú s týmto problém.

Schválenie dohody sa očakáva v najbližších dňoch

Zároveň však vyjadril presvedčenie, že „prichádza k dohode“ a pravdepodobne v piatok (9. 1.) na zasadnutí veľvyslancov členských krajín pri EÚ (COREPER) bude táto zmluva schválená.

Aj napriek tom, že okrem Maďarska a Poľska má výhrady i Francúzsko, ale iné veľké štáty ako Nemecko a Španielsko a nakoniec aj Taliansko dohodu podporujú. Európska komisia by chcela, aby EÚ obchodnú dohodu s Mercosurom podpísala začiatkom budúceho týždňa 12. januára.

Pozrite si celú tlačovú besedu Richarda Takáča pre rokovaním farmárov v Bruseli:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"