Zavraždili bývalého ruského poslanca, ktorý tvrdo kritizoval Kremeľ

Súčasnú situáciu v Rusku prirovnával k Tretej ríši. Exilový ruský politik neváhal okrem ostrej kritiky Kremľa prezrádzať aj detaily z okolia Vladimira Putina. Ďalšie už povedať nestihne - zavraždili ho.

Útočníka postrelil ochrankár

Ukrajinská polícia informovala, že v Kyjeve zastrelili bývalého poslanca ruskej Štátnej dumy Denisa Voronenkova. Polícia spresnila, že neznámy muž Voronenkova smrteľne postrelil pred vchodom do jedného z hotelov v ukrajinskej metropole. Podľa ukrajinských médií bolo pri incidente zranených viacero ďalších osôb. Útočníka, ktorého postrelil ochrankár obete, polícia zadržala a pátra ešte po možných spolupáchateľoch.

Voronenkov (45) bol bývalým členom frakcie komunistov v ruskej Dume. Na Ukrajinu sa presťahoval vlani na jeseň a získal aj tamojšie občianstvo. Rusko opustil spolu so svojou manželkou, speváčkou Marijou Maksakovovou, ktorá bola poslankyňou parlamentu za stranu Jednotné Rusko. Ako dôvod svojho odchodu z Ruska Voronenkov uvádzal perzekúciu zo strany ruských bezpečnostných zložiek. Ruského občianstva sa vzdal.

Exposlanca v Rusku obvinili

Ruský spravodajský server BFM uviedol, že Voronekov svojho času vypovedal na generálnej prokuratúre vo veci podozrenia, že ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč sa dopustil vlastizrady. Exposlanec bol však v Rusku obvinený z podvodu, keď sa údajne neoprávnene zmocnil cudzej nehnuteľnosti v centre Moskvy. Na polícii proti nemu vypovedali bývalí príslušníci ruskej tajnej služby FSB. Voronenkov označil celú túto kauzu za zinscenovanú. Po Voronenkovi bolo 15. februára vyhlásené medzinárodné pátranie.

O Voronenkovej vražde informoval na svojej facebookovej stránke aj Iľja Ponomariov, ďalší bývalý poslanec ruského parlamentu žijúci na Ukrajine. Podľa neho Voronenkov šiel práve na stretnutie s ním, keď ho útočník zastrelil neďaleko hotela Premir Palace v centre Kyjeva.

TOP videá

Ruský štátny terorizmus?

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil vraždu za "čin ruského štátneho terorizmu". Do vraždy Voronenkova boli podľa Porošenka zrejme zapojené ruské tajné služby. Prezidentove slová zverejnil na Facebooku jeho hovorca Sviatoslav Ceholko. "Domnievam sa, že to nie je náhoda, že sa vražda stala v rovnaký deň ako sabotáž v Balakliji," povedal Porošenko s odvolaním sa požiar vo veľkom muničnom sklade na východe Ukrajiny.

Kremeľ obvinenia zo spojenia Ruska s vraždou tohto politika odmieta a považuje ich za absurdné. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zároveň povedal, že Moskva verí, že sa podarí odhaliť osoby zodpovedné za tento čin, napísala agentúra TASS. "Všetky špekulácie o ruskom zapojení považujeme sú absurdné," povedal Peskov ruským médiám. Incident je podľa neho dôkazom, že Ukrajina sa nedokázala postarať o Voronenkovu bezpečnosť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá