Richter podľa opozície kryje Čistý deň. Zariadenie podozrievajú z podvodu

Aktualizované:
Opozícia podá budúci týždeň návrh na odvolanie ministra práce Jána Richtera (Smer). Dôvodom je jeho konanie v kauze Čistý deň. Podľa opozície kauzu minister kryje a k jej obetiam, ktorými sú deti-klienti zariadenia, sa správa nehanebne. Rozhodnutie Ministerstva práce o nezrušení akreditácie Čistému dňu skúma Generálna prokuratúra.

Čierny fond a vymenené deti

Svoj zámer oznámili opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA na tlačovej konferencii v parlamente. Pod návrh na odvolanie ministra Richtera sa podľa nich podpísalo viac ako 50 opozičných poslancov.

Predsedníčka klubu SaS Natália Blahová zároveň informovala, že podala trestné oznámenie v súvislosti s galantským resocializačným zariadením Čistý deň pre podozrenie zo subvenčného podvodu. Rieši ho krajská polícia Trnava. Pri jeho podaní vychádzala Blahová z tzv. medzistrediskovej zmluvy. Podľa Blahovej sa vytváral akýsi čierny fond s peniazmi za vymenené deti. Poslankyňa dodala, že čierny fond mal podľa bývalého zamestnanca zariadenia motivovať kurátorov posielať deti do Čistého dňa.

"Na túto habaďúru museli navliecť ešte jedno zariadenie, vieme o minimálne jednom, s ktorým takto spolupracovali. Uzavreli medzi sebou zmluvu, na základe nej poslali jedno dieťa do iného zariadenia a jedno si z ich zariadenia vzali tam. Dostali navzájom platbu. Jedno zariadenie dostalo od Čistého dňa 1200 eur a Čistý deň prijal od toho zariadenia 1200 eur. Tým sa tie peniaze stali nedosledovateľné," opísala Blahová.

Zneužívanie štátnych peňazí

Obe zariadenia dostali peniaze za služby a podľa Blahovej sa tak akoby očistili od ďalšej kontroly. "Uzavreli sa do balíka služby a to je na voľné použitie toho zariadenia. Takýmto spôsobom akoby ušli spod očí kontroly," doplnila Blahová. Podľa jej informácií sa takto malo použiť päť detí. "Máme podozrenie, že došlo k zneužívaniu štátnych peňazí, ktoré boli presne určené na starostlivosť o deti," doplnila.

Podľa opozície už Čistý deň nemal mať akreditáciu, ale minister Richter im ju neodobral napriek odporúčaniam akreditačnej komisie. "Čistý deň mal byť dávno zatvorený a deti mali byť dávno v bezpečí," vyhlásil predseda SaS Richard Sulík s tým, že Richter už dávno nemal byť ministrom.

Podnet voči ministrovi

Blahová doplnila, že takéto zariadenie nemá čo v slušnej spoločnosti hľadať. Súhlasí aj Erika Jurinová z OĽaNO-NOVA, ktorá odmieta bagatelizovanie kauzy, ku ktorému sa podľa nej uchyľuje minister Richter. "Pristupuje k svojej funkcii diletantsky a kryje kauzu Čistý deň," poznamenala Jurinová. Opozícia žiada okrem Richterovej hlavy aj poctivé vyšetrenie kauzy.

Blahová informovala aj o podnete voči ministrovi Richterovi za nezrušenie akreditácie. Jeho rozhodnutie považuje za protizákonné, podnet skúma podľa Blahovej netrestný odbor Generálnej prokuratúry. "Rovnako môj podnet skúma výbor OSN pre práva dieťaťa. Ďalej akreditačná komisia, kde som navrhovala, aby opätovne začalo konanie na odobratie akreditácie Čistému dňu," doplnila.

TOP videá

GP skúma nezrušenie akreditácie

Generálna prokuratúra začala vo veci nezrušenia akreditácie Čistému dňu konať 7. marca. „Na účel preskúmania zákonnosti rozhodnutia ústredného orgánu štátnej správy si vyžiadala spisový materiál,“ priblížila hovorkyňa GP Andrea Predajňová. Generálna prokuratúra eviduje aj Blahovej podnet, ktorý jej bol doručený 14. marca, doplnila Predajňová.

Hovorkyňa GP potvrdila, že 21. marca k nim bolo doručené ústne trestné oznámenie pre podozrenie z majetkovej trestnej činnosti, ktorej sa mal dopustiť riaditeľ zariadenia Čistý deň. „Trestné oznámenie posúdi a vybaví prokurátor Generálnej prokuratúry zákonným spôsobom,“ doplnila.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá