Anglikánska cirkev priznala umlčiavanie obetí pohlavného zneužívania

Anglikánska cirkev priznala umlčiavanie obetí pohlavného zneužívania
Zdroj foto: ČTK
Anglikánska cirkev v Austrálii sa priznala, že sa pokúšala umlčať obete pohlavného zneužívania detí. Vyplýva to zo zverejnených výsledkov vyšetrovania príslušného kráľovského výboru.

Starali sa viac o reputáciu

V rokoch 1980 až 2015 bolo nahlásených približne 1082 prípadov pohlavného zneužívania detí, ktorých sa malo dopustiť 569 údajných páchateľov vrátane 247 vysvätených kňazov anglikánskej cirkvi v Austrálii, tvrdia vyšetrovatelia.

Táto cirkev však nie vždy ochraňovala deti, ktoré jej boli zverené do starostlivosti a dopustila tiež, aby ich poškodzovanie pokračovalo, uviedla pred vyšetrujúcim výborom generálna tajomníčka predmetnej cirkvi Anne Hywoodová.


"Tým, ktorí sa v tejto veci ozvali, sme neverili a snažili sme sa ich umlčať. Starali sme sa viac o reputáciu našej cirkvi než o tých, ktorým bolo ubližované," dodala Hywoodová. Priemerný vek zneužívaných detí vtedy činil 11 rokov.

Šokujúce údaje

"S hanbou priznávame, že sme daný problém začali riešiť až vtedy, keď sa obete stali pre nás hrozbou," uviedla. Anglikánska cirkev v Austrálii dosiaľ vyplatila obetiam odškodné vo výške 31 miliónov austrálskych dolárov.

Najvyšší predstaviteľ danej cirkvi a melbournský arcibiskup Philip Freier vyhlásil, že dané údaje sú šokujúce. Výbor však upozorňuje, že stále nejde o úplný počet obetí, keďže mnohé z nich svoje zneužitie úradom neoznámili.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá