Kollárovi poslanci nepodporia koaličný návrh na zrušenie amnestií

Kollárovi poslanci nepodporia koaličný návrh na zrušenie amnestií
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
90 hlasov na zrušenie Mečiarových amnestií nie je istých. Hnutie Sme rodina Borisa Kollára vyhlásilo, že koaličný návrh, ktorý počíta so schválením parlamentom a odobrením Ústavným súdom, nepodporí. Dá prednosť opozičnému návrhu Jána Budaja.

Sudcovia s minulosťou

Kollár ani jeho hnutie koaličný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií nepodporia. Ako povedal na tlačovej besede Kollár, je ochotný diskutovať o návrhu s vládnymi stranami, no stojí si za tým, že návrh novely ústavného zákona opozičného poslanca Budaja je správny a ním je možné jednoducho Mečiarove amnestie zrušiť. Ako uviedol, na schválenie ústavného zákona je potrebných aspoň 90 hlasov poslancov NR SR. „Keď sa 90 poslancov rozhodne, že zmení ústavný zákon, tak sa o tom nediskutuje,“ povedal s tým, že poslanci sú volení občanmi a konajú v mene občanov. A vôľa občanov sa podľa neho naplní vtedy, ak o návrhu rozhodnú poslanci, nie ústavní sudcovia.

„Tu je obludnosť ich návrhu. V konečnom dôsledku o tom nerozhodnú poslanci, ale ústavný súd, pár sudcov, ktorí neboli občanmi volení. Tí rozhodnú, či amnestie budú platiť alebo nie. Chcem zdôrazniť, že niektorí sudcovia boli svojho času poslancami za HZDS a poslancami Vladimíra Mečiara,“ dodal a pripomenul, že v tom čase už hlasovali proti zrušeniu.

„Ak prijmeme vládny návrh na zrušenie amnestií, môžem vyhlásiť, že Mečiarove amnestie budú nahradené Ficovými amnestiami,“ dodal.  Sme rodina bude preto podporovať opozičný návrh Jána Budaja. Ako dodal, nemyslí si, že sa podarí niekoho po rokoch od únosu syna exprezidenta Michala Kováča a vraždy Róberta Remiáša potrestať. „Podarí sa rozviazať ruky vyšetrovacím orgánom a na konci bude jasné obvinenie, kto za tým stál,“ uzavrel Kollár.

Návrh koalície

Koalícia navrhuje novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestie, ak takéto rozhodnutie parlament prijme.

Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné alebo nie. O návrhu vlády na zmenu ústavy by mali poslanci rokovať hneď na úvod marcovej schôdze. Potom, ako táto novela nadobudne účinnosť, bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia tak amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosť prezidenta Michala Kováča.

Predseda parlamentu Andrej Danko potvrdil, že bude v parlamente u lídrov opozície hľadať podporu pre takéto riešenie. Podľa neho je predložený návrh historickým kompromisom. Ak toto riešenie získa podporu 90 poslancov v parlamente, malo by byť možné došetriť prípad zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny z 31. augusta 1995.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá