Koalícia prezradila spôsob, ktorým chce zrušiť Mečiarove amnestie

TA3 TASR SITA
15.3.2017 10:07

Lídri koalície sa pred rokovaním vlády postavili pred novinárov a prezradili spôsob, akým chcú zrušiť jeden z najkontroverznejších aktov v histórii slovenskej politiky - Mečiarove amnestie. Tie aj po rokoch polarizujú spoločnosť a k spoločenskému tlaku na ich zrušenie nedávno prispel aj úspešný film Únos.

Trojpätinová väčšina v parlamente

Koalícia sa dohodla na riešení, ako zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara. O politickej dohode lídri informovali už v pondelok, na podobe samotného textu sa dohodli na stredajšom rokovaní. Koalícia navrhuje novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie. Návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov.

Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestie, ak takéto rozhodnutie parlament prijme. Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné alebo nie. O návrhu na zmenu ústavy by mali poslanci rokovať hneď na úvod marcovej schôdze.

 

Amnestie aj Kováčova milosť

Potom, ako táto novela nadobudne účinnosť, tak bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosť prezidenta Michala Kováča.

Na brífingu o dohode koalície o tom informoval premiér Robert Fico. Predseda parlamentu Andrej Danko potvrdil, že bude v parlamente u lídrov opozície hľadať podporu pre takéto riešenie. Podľa neho predložené riešenie je historickým kompromisom. Potešenie nad návrhom vyjadril aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý zdôraznil, že koaliční partneri mali vôľu a ochotu hľadať riešenie.

 

 

Došetria zavlečenie do cudziny?

Ak toto riešenie získa podporu 90 poslancov v parlamente, malo by byť možné došetriť prípad zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny z 31. augusta 1995. Otázka Mečiarových amnestií a ich zrušenie je téma, ktorú politici opakovane otvárajú. Téma opäť začala rezonovať po smrti prezidenta Michala Kováča.

Spolupracovník exprezidenta Kováča Pavol Demeš vtedy vyhlásil, že zrušiť nemorálne amnestie Vladimíra Mečiara by sa malo stať štátnou prioritou. "Slovensko by malo vykopať zo zeme sud s jedom, čo otravuje takmer 20 rokov našu zem," vyhlásil minulý rok v októbri Demeš. Za zrušenie Mečiarových amnestií prijatím ústavného zákona sa vyslovilo vo februárovom prieskume agentúry Focus 63 percent respondentov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok