Plán existuje, dopravca musí odhaliť špekulantov. Advokát vysvetlil, ako odškodnia „obete“ po nehodách vlakov
Vláda po mimoriadnom zasadnutí oznámila, že cestujúci z oboch nedávnych železničných nehôd — pri Pezinku a Jablonove nad Bodvou — dostanú odškodné. Advokát Ján Kútan vysvetlil, ako proces odškodňovania funguje, čo stanovuje európske právo a ako sa zabráni prípadným špekuláciám.
Na Slovensku existuje systém odškodnenia
Návrh kompenzácií by mal byť predstavený už tento týždeň. Podľa advokáta Slovensko má právne mechanizmy, ako odškodňovať obete podobných tragédií. „Na Slovensku existuje plán odškodnenia. Volá sa to kompenzačný plán,“ vysvetlil.
Kútan dodal, že ministerstvo dopravy už pripravilo konkrétny návrh, ktorý by mala vláda prerokovať v najbližších dňoch. „Dnes by malo prísť na vládu s návrhom, ktorý by zajtra mal byť predstavený,“ uviedol. Vláda bude zasadať v stredu 12. novembra od 10.00 h.
Podľa neho má právny základ tento postup nielen v zákone o dráhach, ale aj v európskom nariadení, ktoré upravuje povinnosti železničných dopravcov pri nehodách.
Preddavok do 15 dní, vyplatenie do 30
Advokát spresnil, že výška kompenzácie sa bude odvíjať od rozsahu ujmy. „Pôjde sa logicky podľa rozsahu poškodenia, respektíve či sa jedná o škodu na veciach alebo na zdraví,“ vysvetlil.
Európske nariadenie podľa Kútana presne stanovuje aj lehoty na vyplatenie peňazí. „Do 15 dní od nehody musí byť zaplatený primeraný preddavok a potom do 30 dní by to malo byť všetko zaplatené podľa lokálnych predpisov,“ dodal.
Na otázku, či nehrozí, že sa o odškodnenie prihlásia aj tí, ktorí vo vlaku v čase nehody necestovali, Kútan odpovedal, že Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) má v rukách nástroje, ako tomu zabrániť.
„Predpokladám, že Železničná spoločnosť Slovensko si spraví domácu úlohu a pekne si zosumarizuje lístky, ktoré boli predané,“ povedal.
Podľa neho bude dopravca zodpovedný za preverenie každého nároku. „Ak sa niekto prihlási neskôr alebo neoprávnene, bude na železničnom dopravcovi, aby takúto skutočnosť predvídal a zabránil nadmernému uplatneniu nárokov,“ uzavrel Kútan.
VYSVETĽUJEME: ETCS zasiahol, no nestačil. Nehoda pri Pezinku ukázala, prečo systém funguje, len ak je všade
Pozrite si celý rozhovor.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac