Šéfom ÚRSO má byť exriaditeľ SIS. Dohoda nie je, reaguje Úrad vlády

Novým šéfom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví by sa mal stať bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ján Valko. Informoval o tom portál vEnergetike.sk. Úrad vlády však vo svojom stanovisku dohodu na jeho nominácii popiera.

Valko sa vzdal funkcie šéfa tajnej služby po štyroch rokoch vlani v júli. Predtým šéfoval Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, Kandidatúra Jána Valka však môže mať podľa portálu vEnergetike.sk problém. Problémom je to, že nespĺňa zákonné podmienky pre vymenovanie do funkcie. V spoločnosti JAVYS bol Valko členom predstavenstva a vrchným riaditeľom pre ekonomiku a obchod. V októbri 2007 sa stal generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva JAVYS.

TOP videá

Tieto funkcie vykonával do roku 2011. Zákon však vyžaduje minimálne desaťročnú prax v sieťových odvetviach alebo v cenotvorbe alebo v tvorbe koncepcií v energetike, z toho päť rokov v riadiacej funkcii. To Valko nespĺňa. Podľa portálu vEnergetike.sk je však koalícia pripravená zmeniť zákon, aby mohla Valka navrhnúť. Predsedu ÚRSO totiž vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády. Valko by mal byť prijateľný aj pre Andreja Kisku.

Ifnromácie o Valkovi však nepotvrdil Úrad vlády SR. "Nie je žiadna dohoda na kandidátovi na predsedu ÚRSO," uviedol Tlačový a informačný odbor ÚV SR.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá