Silná víchrica vo Vysokých Tatrách vyvrátila stovky stromov

Silná víchrica vo Vysokých Tatrách vyvrátila stovky stromov
Zdroj foto: TASR
Takmer dvetisíc živých stromov, čo predstavuje 1 335 kubických metrov dreva, neodolalo náporom silného vetra, ktorý sa uplynulý piatok prehnal územím Tatranského a Pieninského národného parku.

"Najväčšie škody na lesných porastoch v správe Štátnych lesov Tatranského národného parku zanechal vietor v ochrannom obvode Tatranská Javorina, Oravice a Červený Kláštor. Celkovo tam vyvrátil 850 kubických metrov drevnej hmoty,“ konkretizoval Pavol Fabian, námestník riaditeľa ŠL TANAP. Stromy padali zväčša v okolí ciest či v blízkosti tatranských osád, silným poryvom neodolali ani lykožrútom zničené porasty v bezzásahových zónach.

Ako informovala Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie ŠL TANAP, ďalšie škody na majetku štátu v správe štátnych lesov spôsobil vietor na účelových zariadeniach v ochrannom obvode Oravice. V Červenom Kláštore bola poškodená budova, v ktorej sa nachádzajú sociálne zariadenia pre hostí kempingu. Stredisko genofondu drevín Rakúske lúky hlásilo škody na fóliovníkoch, ich výšku vyčíslili na 1 500 eur. Celkové škody Štátne lesy TANAP odhadli na tritisíc eur.

Turistické chodníky sú podľa slov vedúceho Strediska terénnych služieb ŠL TANAP Štefana Zavackého prístupné „Predpokladali sme, že to bude zával na zával, ale popadalo len množstvo konárov a sem-tam nejaký vrcholec. Chodníky priebežne čistíme a situáciu monitorujeme. Keďže stále fúka, to, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať, závisí od prúdenia vetra. Turisti musia počítať s tým, že za takéhoto počasia sa môžu na chodníkoch nachádzať aj nejaké vývraty,“ uviedol Štefan Zavacký.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá