Rodina ušla na Sibír pred sexuálnou výchovou, na dedine nevydržali

Rodina ušla na Sibír pred sexuálnou výchovou, na dedine nevydržali
Zdroj foto: SITA/AP
Nemecká rodina s desiatimi deťmi, ktorá za veľkého záujmu ruských štátnych televízií emigrovala na Sibír, aby potomkovia nemuseli v nemeckých školách navštevovať hodiny sexuálnej výchovy, sa nečakane vrátila do Nemecka.

Nestihli sa ani rozlúčiť

"Poslali mi pozdrav z Nemecka s ospravedlnením, že sa nestačili rozlúčiť. Všetci sme z odchodu prekvapení," povedal novinárom rodinný známy. "V piatok sa zobrali a odišli," dodal ďalší podľa spravodajského serveru Newsru.com.

Euge (Jevgenij) Martens, jeho manželka Luisa a desať detí sa vlani v decembri usadili v dedine Kyštovka pri Novosibirsku po tom, čo sa prihlásili do programu dobrovoľného presídlenia krajanov do vlasti. Od miestnych úradov dostali jednorazovú štátnu pomoc na nezaopatrené deti v celkovej výške 150.000 rubľov.

Sexuálna výchova a záškoláctvo

Martens aj jeho manželka pochádzali z nemeckých rodín od Omska, odkiaľ sa v 90. rokoch vysťahovali do Nemecka, kde sa zoznámili a vzali. Dôvodom návratu na Sibír sa stal incident z roku 2012, keď desaťročná dcéra prestala navštevovať hodiny sexuálnej výchovy v škole. Otec odmietol zaplatiť pokutu za "záškoláctvo" dcéry, a tak ho súd poslal na jeden deň za mreže.

Neskôr sa rodina rozhodla vyvarovať sa konfliktov s nemeckými úradmi tým, že sa vysťahuje na Sibír aj s desiatimi deťmi vo veku od pol roka do 15 rokov.

Rodinní známi vraj netušia, čo ich k odchodu zo zapadnutej sibírskej dediny vlastne viedlo. Reportér Slobodnej Európy, ktorý rodinu ruských Nemcov na Sibíri navštívil, však popisoval, v akých biednych podmienkach žili. Na sibíri totiž Martensovci dostali "polorozpadnutú chalupu a všetky problémy ruského vidieka", ktorý sa vyľudňuje, ani nehovoriac o problémoch s ruskou byrokraciou.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá