Odíde do medzinárodných vôd
Oznámila to holandská mimovládna organizácia Ženy na vlnách, ktorá podobné služby ponúka už od roku 1999 aj v ostatných krajinách. V Guatelame sú potraty povolené len v prípade ohrozenia života matky, čím sa legislatíva krajiny zhoduje s tou, ktorá platí v prísne katolíckom Poľsku.
Ženy zákaz často obchádzajú. Ročne sa ich v 15-miliónovej krajine uskutoční približne 65-tisíc. Praktizujú sa často v nevyhovujúcich hygienických a zdravotníckych podmienkach a sú treťou najčastejšou príčinou smrti žien.
Loď zakotvila v prístave San José, ale na vykonanie potratu odíde do medzinárodných vôd, aby neboli porušené miestne zákony. Na mieste zotrvá päť dní.
Abortion ship is in Guatemala!https://t.co/AxYcG6r0JJ
— Women on Waves (@WomenOnWaves_) February 23, 2017
Návštevu zdôvodňujú vírusom zika
Organizácia svoju výpravu do Latinskej Ameriky zdôvodňuje okrem zdôraznenia práva žien rozhodovať o svojom osude aj vírusom zika, ktorý v oblasti spôsobuje vážne zdravotné defekty.
Plavidlo v minulosti zakotvilo vo viacerých krajinách vrátane Írska, Poľska, Portugalska alebo Španielska. Proti jeho prítomnosti často protestovali skupiny odmietajúce potraty. Personál lode svoje služby ponúka vždy len v medzinárodných vodách, aby neporušoval zákony príslušného štátu.
V roku 2012 vyvolala organizácia ešte väčší rozruch, keď sa jej loď priblížila k Maroku, prvej moslimskej krajine v ich ťažení. Maroko dokonca použilo svoje vojenské námorníctvo, aby plavidlu zabránilo zakotviť v jednom z prístavov.