Pozrite si, ako vznikal film o únose syna prezidenta Kováča

Už na budúci týždeň bude mať premiéru očakávaný film Únos režisérky Mariany Čengel-Solčanskej. Voľne opisuje udalosť, ktorá na dlhé roky poznamenala slovenskú politiku aj spoločnosť. Na TA3 vám exkluzívne prinášame 15-minútový materiál o natáčaní filmu.

Už 22 rokov ubehlo od jednej z najzávažnejších udalostí na slovenskej politickej scéne. Syna prvého prezidenta moderného Slovenska Michala Kováča uniesli za hranice, do Rakúska, kde ho opili a zbili. Zo skutku bola už čoskoro podozrivá slovenská tajná služba pod vedení Ivana Lexu a Jaroslava Svěchotu. Vyšetrovanie tohto činu však znemožnili amnestie Vladimíra Mečiara, ktoré sa dodnes nepodarilo zrušiť.

Tvorcovia dospeli k záveru, že ubehla dostatočne dlhá doba na filmové spracovanie tohto príbehu. "Polovica deväťdesiatych rokov na Slovensku nestála doposiaľ v centre záujmu filmových tvorcov, napriek tomu, že táto doba bola nositeľkou veľkých tém a dramatických príbehov. Generácia tridsaťročných mafiánov rokov deväťdesiatych zmizla v neoznačených hroboch, emigrovala do neznáma, stala sa číslom v zariadeniach na výkon trestu alebo dospela v otcov a manželov, ktorí sa usilujú živiť legálnou zárobkovou činnosťou," píšu na sociálnej sieti. 

Generácia tridsaťročných filmárov, inšpirovaná spomienkami mnohých na udalosti deväťdesiatych rokov, siaha podľa nich po tejto téme s najlepším úmyslom priniesť divákovi kriminálnu politickú drámu precízne zasadenú do tejto doby. "V našom príbehu možno nájsť styčné body s udalosťami, ktoré, niektoré zdanlivo zabudnuté, alebo zovšednené pričastým opakovaním neprestávajú vypadávať zo skrine pamäte národa ako obviňujúci kostlivec," dodávajú tvorcovia. Film príde do kín vo štvrtok 2. marca.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá