Eurofondy budeme čerpať transparentnejšie, podporia aj neziskovky

Aktualizované:
Čerpanie eurofondov bude transparentnejšie. Uviedol to podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, ktorý absolvoval pracovné rokovanie s nadáciou Zastavme korupciu. Na stretnutí sa podľa jeho slov zhodli na konkrétnych krokoch, ktoré implementujú do praxe.

Chce zastaviť korupciu

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu vypísal špeciálnu výzvu pre tretí sektor. Na podporu neziskových organizácií by tak malo ísť 250 tisíc eur. Projekt sa uskutoční v spolupráci so splnomocnencom vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Martinom Giertlom, ktorý bude hlavným koordinátorom za neziskový sektor a spolu s Komorou mimovládnych neziskových organizácií preberá gesciu nad výberom neziskových organizácií a expertov. Informoval o tom na brífingu Pellegrini.

Pellegrini zároveň avizuje, že transparentnosť v oblasti čerpania eurofondov by sa mala zvýšiť. Podpredseda vlády absolvoval pred pár dňami pracovné rokovanie so zástupcami nadácie Zastavme korupciu, z ktorého vzišlo niekoľko návrhov. Tie by chcel postupne implementovať do praxe.

Zvýšia kontrolné kapacity

Jedným z opatrení by malo byť náhodné prideľovanie hodnotiteľov pre jednotlivé výzvy. Zverejňovať by sa mali aj ich mená, aby každý kto mal projekt, či už úspešný alebo neúspešný, získal informáciu, kto tento jeho projekt hodnotil.

"Zároveň sme sa dohodli na zvýšení kontrolných kapacít pre oblasť kontroly čerpania európskych fondov a bude navýšené personálne obsadenie na úrade vlády na odbore OLAF, ktorý práve robí kontrolu nad efektívnym využívaním štrukturálnych peňazí," povedal Pellegrini.

Podpredseda vlády tiež pripomenul, že v parlamente je aktuálne zákon, ktorý zakotvuje povinnú menšinu štátu v riadiacich výboroch jednotlivých operačných programov. "To znamená, priamo zákon garantuje, že práve ostatní partneri, vrátane tretieho sektora, budú mať povinnú väčšinu pri rozhodovaní a riadení jednotlivých operačných programov," doplnil Pellegrini.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá