Nepovolené protesty pokračovali. Kontroverzný zákon vyhnal do ulíc tisíce Bielorusov

Pouličné protesty proti zákonu zdaňujúcemu tých, čo nepracujú na plný úväzok, sa konali v prinajmenšom piatich bieloruských mestách, uviedli tamojšie médiá. Približne 2000 ľudí vyšlo do ulíc druhého najväčšieho bieloruského mesta Homeľ, napísal bieloruský spravodajský web TUT.by.

Zákon proti sociálnym parazitom

Stovky ďalších osôb sa podľa jeho informácií zišli na protest v mestách Brest, Vicebsk, Hrodna a Mahiľov. Legislatíva známa ako "zákon proti sociálnym parazitom", vyžaduje, aby ľudia, ktorí odpracovali menej než 183 dní za rok, zaplatili vláde ako náhradu stratu na daniach v prepočte asi 235 eur.

Zákon vstúpil do platnosti v roku 2015, pričom sa stretol s veľkou nevôľou bieloruskej verejnosti. Mnohí Bielorusi totiž aj viac ako dva roky po páde krajiny do hospodárskej recesie majú stále veľké problémy s tým, aby na konci mesiaca vôbec vyšli s peniazmi.

Vyjadrovali nespokojnosť s prezidentom

Na demonštrácií proti legislatíve sa ešte v piatok zišlo v bieloruskej metropole Minsk približne 2000 ľudí. Akcia bola vnímaná ako jeden z najväčších protestov, aké krajina zažila v uplynulých rokoch. Pre bývalú sovietsku republiku, ktorú už od roku 1994 vedie prezident Alexander Lukašenko označovaný za posledného diktátora v Európe, sú protesty takéhoto rozsahu naozaj zriedkavé.

Všetky dnešné demonštrácie sa konali bez povolenia úradov, tie ich však napriek tomu zdanlivo tolerovali. Okrem hnevu v súvislosti s predmetným zákonom na akciách pritom zaznievala aj celková nespokojnosť s Lukašenkovou vládou. Na protestoch však nedošlo k nijakým vážnejším incidentom ani zadržaniu osôb.

Bielorusko sa v hospodárskej recesii nachádza už od roku 2015. Môže za to prudký pokles cien ropy a tiež ekonomická kríza v susednom Rusku, s ktorým má táto krajina úzke hospodárske väzby a kam odchádza pracovať mnoho Bielorusov, ktorí zarobené peniaze posielajú domov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá