Kontroverzný Lukašenkov dekrét vyhnal do ulíc tisíce Bielorusov

Približne 2000 ľudí sa v bieloruskej metropole Minsk zišlo na demonštrácii proti kontroverznému zákonu. Ten zdaňuje tých, čo nepracujú na plný úväzok. Išlo o jeden z najväčších protestov, aké krajina zažila v uplynulých rokoch.

Ľuďom chýbajú financie

Legislatíva známa ako "zákon proti sociálnym parazitom", vyžaduje, aby ľudia, ktorí odpracovali menej než 183 dní za rok, zaplatili vláde ako náhradu stratu na daniach v prepočte asi 235 eur.

Zákon vstúpil do platnosti v roku 2015, pričom sa stretol s veľkou nevôľou bieloruskej verejnosti. Mnohí Bielorusi totiž aj viac ako dva roky po páde krajiny do hospodárskej recesie majú stále veľké problémy s tým, aby na konci mesiaca vôbec vyšli s peniazmi.

Pre bývalú sovietsku republiku, ktorú už od roku 1994 vedie prezident Alexander Lukašenko označujúci sám seba za "posledného diktátora v Európe", sú protesty takéhoto rozsahu nezvyčajné.

Krajina je v recesii

Demonštranti sa zišli na hlavnom námestí v Minsku. Viacerí z nich niesli transparenty s heslami ako "Prezident je najväčším parazitom". Podľa svedkov bolo na proteste prítomných len minimum policajtov a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa bieloruské úrady snažili zabrániť tomu, aby sa konal.

Bielorusko sa v hospodárskej recesii nachádza už od roku 2015. Môže za to prudký pokles cien ropy a tiež ekonomická kríza v susednom Rusku, s ktorým má táto krajina úzke hospodárske väzby a kam odchádza pracovať mnoho Bielorusov, ktorí zarobené peniaze posielajú domov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá