Kampaň za posilnenie svojich právomocí chce v EÚ osobne robiť aj Erdogan

Kampaň za posilnenie svojich právomocí chce v EÚ osobne robiť aj Erdogan
Zdroj foto:
Aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce osobne presviedčať svojich krajanov žijúcich v Európe, aby v aprílovom referende podporili ústavné reformy schválené parlamentom. Oznámil to v Mníchove turecký premiér Binali Yildirim, ktorý v sobotu vystúpil na predreferendovom mítingu v nemeckom meste Oberhausen.

"Náš prezident tiež zamýšľa prehovoriť pred tureckými občanmi v Európe," povedal Yildirim na tlačovej konferencii. Prípravy takéhoto stretnutia podľa neho prebiehajú, Yildirim však nekonkretizoval, kde sa uskutoční.
Predseda tureckej vlády v sobotu presviedčal tisíce krajanov, aby 16. apríla hlasovali za ústavnú reformu, ktorá v krajine zavedie prezidentský systém vlády.

V Nemecku žije okolo 1,4 milióna Turkov, ktorí môžu hlasovať v referende. Erdogan v minulosti viedol predvolebnú kampaň v Nemecku a v Rakúsku, čo sa však stretlo s ostrou kritikou. Podobné akcie ako v Oberhausene plánuje Yildirim absolvovať aj v ďalších krajinách EÚ, napríklad v Belgicku, Holandsku alebo Dánsku.

Zároveň ponúkol nemeckým politikom, že svoju kampaň môžu viesť aj v Turecku, kde žije asi 70.000 Nemcov. "Je samozrejmé a prirodzené, že človek sa stretáva s vlastnými občanmi," konštatoval Yildirim.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá