Pred slávnym karnevalom vyslala Brazília do Ria tisíce policajtov

Pred slávnym karnevalom vyslala Brazília do Ria tisíce policajtov
Zdroj foto: SITA/AP
Brazílsky prezident Michel Temer vydal dekrét, ktorým vyslal 9000 vojakov do metropolitnej oblasti mesta Rio de Janeiro. Vojaci majú dohliadať na poriadok v Riu do 22. februára, a to najmä kvôli možným nepokojom zo strany policajtov, ktoré by mohli narušiť blížiaci sa najslávnejší brazílsky karneval.

Karneval by mal v Riu začať 24. februára a trvať do 1. marca. Prezident svojím nariadením len čiastočne vyhovel požiadavke guvernéra štátu Rio de Janeiro Luiza Fernanda Pezaa, ktorý chcel, aby boli vojaci rozmiestnení na celom území štátu až do 5. marca.

Brazílsky minister obrany Raul Jungmann na tlačovej konferencii oznámil, že vojaci sú už v uliciach. "Je to preventívne opatrenie," povedal Jungmann s tým, že bezpečnosť v štáte je pevne pod kontrolou a finančné prostriedky sú dostatočné. "Máme tu protesty, ale to ešte neznamená, že polícia prestane pracovať."

Vojaci tak majú pomáhať pri nepokojoch a štrajkoch, ktoré hrozia zo strany policajtov a anarchistov v dôsledku hlasovania štátu o úsporných opatreniach. Platy miestnych policajtov meškajú pre finančné problémy štátu. Hlasovanie má prebiehať práve počas otvorenia svetoznámeho karnevalu. Zotrvanie vojakov v štáte Rio môže byť ešte predĺžené, ak to bude nevyhnutné, dodal Jungmann.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá