Irán sa nikdy nenechá zastrašiť hrozbami USA, tvrdí iránsky prezident

Iránsky prezident Hasan Rúhání kritizoval údajné hrozby Spojených štátov voči jeho krajine. Počas prejavu pri príležitosti 38. výročia islamskej revolúcie povedal, že Irán sa zastrašiť nenechá. Spojeným štátom odkazuje, že hrozby na krajinu nikdy nezaberali.

Kričali protiamerické heslá

Masovými sprievodmi v uliciach iránskych miest si tamojší obyvatelia začali pripomínať výročie revolúcie z roku 1979. Pochody na pamiatku udalostí z 11. februára 1979, keď prívrženci ajatolláha Ruholláha Chomejního zosadili Spojenými štátmi podporovaného panovníka, šacha Mohammada Rézu Pahlavího, sa konali v celej krajine. Demonštranti počas nich už tradične vykrikovali protiamerické a protiizraelské heslá a pálili americké vlajky.

 

Protiamerickú atmosféru podľa agentúry AP posilnili aj nedávne výroky prezidenta USA Donalda Trumpa na adresu Iránu, ako aj rozhodnutie jeho administratívy, ktorá pred týždňom uvalila sankcie na 13 iránskych občanov a 12 firiem. Stalo sa tak v súvislosti so skúškou balistickej rakety stredného doletu, ktorú Iránvykonal koncom januára.

Na účasť na demonštráciách Iráncov vyzval ich najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, ako aj prezident Hasan Rúhání. Chameneí apeloval, aby Iránci "ukázali, že Irán sa nebojí amerických hrozieb". Rúhání zasa od spoluobčanov žiadal, aby sa pridali k dnešným pochodom a "dokázali nerozlučné spojenectvo s najvyšším vodcom a islamskou republikou".

Američanom vyjadrujú aj vďaku

Mnohí Iránci v týchto dňoch na sociálnych médiách s použitím hashtagu #LoveBeyondFlags vyzývajú skoncovať s pálením amerických vlajok počas osláv výročia revolúcie.

Okrem toho vo svojich príspevkoch vyjadrujú aj vďaku Američanom, ktorí sa postavili proti Trumpovmu nariadeniu o zákaze vstupu do USA pre občanov siedmich krajín spájaných s islamským radikalizmom. Ide o Irak, Irán, Sýriu, Líbyu, Jemen, Somálsko a Sudán.

V tejto kauze nastal medzičasom zvrat, keď americký federálny odvolací súd v San Franciscu v noci nadnes rozhodol, že neobnoví platnosť Trumpovho nariadenia. Agentúra Reuters pripomenula, že prístup ma Facebook i Twitter cenzorské úrady v Iráne blokujú, ale milióny Iráncov sa naň aj tak dostanú vďaka špeciálnemu softvéru. Paradoxom je, že viacerí vysokopostavení predstavitelia Iránu, vrátane Chameneího, konto na Twitteri majú aj napriek cenzorskému zákazu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá