Zverejnili zoznam útokov, o ktorých vraj médiá neinformovali dostatočne

Zverejnili zoznam útokov, o ktorých vraj médiá neinformovali dostatočne
Zdroj foto: SITA/AP
Biely dom zverejnil zoznam takmer 80 teroristických útokov, o ktorých podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa médiá informovali neúplne.

Desiatky násilných činov

Na zozname je aj decembrový útok na berlínske vianočné trhy, vlaňajší útok kamiónom v meste Nice či parížske teroristické útoky z 13. novembra 2015. Vo zverejnenom súpise sa nachádza celkovo 78 násilných teroristických činov, spáchaných v Európe, USA a inde vo svete v období od septembra 2014 do decembra 2016.

Pri každom z nich je uvedený konkrétny atentátnik alebo zodpovedná skupina, približuje agentúra DPA. Medzi útoky, o ktorých vraj médiá dostatočne neinformovali, zaradila Trumpova administratíva aj masaker z nočnom klube vo floridskom Orlande z júna 2016 či streľbu v kalifornskom San Bernardine z decembra 2015.

Okrem všeobecne známych veľkých teroristických atakov sa na zozname nachádzajú aj rôzne menšie incidenty bez obetí na životoch, ku ktorým došlo v rôznych oblastiach sveta. V súpise naproti tomu nefigurujú viaceré násilné činy väčšieho rozsahu, ktoré spáchali ľavicoví radikáli, rasisti a ďalší neislamskí extrémisti.

Zoznamu predchádzala kritika

"Zdá sa, že Biely dom požaduje nepretržité mediálne spravodajstvo o džihádistickom terorizme. Zrejme sa sťažuje na nedostatočné šírenie strachu z moslimov," komentoval zverejnený zoznam Eliot Higgings z investigatívnej webovej stránky Bellingcat.

Dokument bol publikovaný niekoľko hodín po tom, ako Donald Trump obvinil médiá z toho, že teroristickým útokom nepripisujú dôležitosť, akú si zasluhujú.

"To, čo sa stalo v Paríži a Nice, sa deje všade po Európe. Dostalo sa to do bodu, že sa o tom ani neinformuje. A v mnohých prípadoch o tom veľmi, veľmi nečestná tlač ani nechce informovať," vyhlásil Trump. Hovorca Bieleho domu Sean Spicer následne spresnil, že prezident hovoril len o nedostatočnom spravodajskom pokrývaní teroristických útokov, a nie o tom, že by správy o nich v médiách úplne chýbali.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá