Live
Archív
iSekunda
mReportér
upozornenia

Ako ďalej, Európa?

NE 12:30 | PO 17:30

Archív relácie

ako_dalej_europa_4.jpg
Ako ďalej, Európa?

Máme silné bezpečnostné a strategické záruky, že Slovensko môže bezpečne existovať, tvrdí Bilčík

V relácii Ako ďalej Európa? sme sa venovali zahraničnej politike Európskej únie. Rozobrali sme si aké sú vzťahy s Ruskom ale aj so Spojenými štátmi. Reagovali sme aj na aktuálnu ekonomickú krízu. O viacerých témach sme sa rozprávali s europoslancom Vladimírom Bilčíkom a so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Martinom Klusom.

20220612_ako_dalej_europa_126.jpg
Ako ďalej, Európa?

Spaľovacie motory budú v Únii minulosťou. Je dôležité, aby bola doprava kvalitná a zelená, myslí si Hojsík

V relácii Ako ďalej Európa? sme sa venovali dvom témam. Prvou bolo životné prostredie a opatrenia na boj proti klimatickým zmenám a druhou témou bola digitalizácia a ochrana našich osobných údajov na internete. O viacerých témach vrátane zákazu predaja vozidiel so spaľovacími motormi sme sa rozprávali s europoslancom Martinom Hojsíkom.

20220529_ako_dalej_europa_295_2.jpg
Ako ďalej, Európa?

Vzdelávanie je kľúčom pre budúcnosť. Európania chcú rovnaký prístup ku kvalitnej výučbe

Európania mali od mája minulého roka možnosť vyjadriť sa k fungovaniu Európskej únie a navrhnúť, čo by na nej chceli zmeniť. Po spoločných stretnutiach, online konferenciách a rokovaniach odporučili 49 návrhov, v ktorých je viac ako 300 opatrení. Rozdelili ich do deviatich oblastí. O vzdelávaní a kultúre sme sa rozprávali s europoslancom Petrom Pollákom. O právnom štáte sme sa rozprávali s podpredsedom Európskeho parlamentu Michalom Šimečkom.

ako_dalej_europa_3.jpg
Ako ďalej, Európa?

Občania navrhli reformu Európskej únie. Aké zmeny boli predložené v záverečnej správe?

Viac ako 40 konkrétnych návrhov a 300 opatrení. Konferencia o budúcnosti Európy je na konci. Na Deň Európy dostali predsedníčka Európskeho parlamentu, predsedníčka Európskej komisie a úradujúci predseda vlády záverečnú správu s návrhmi na reformu Európskej únie. Autormi boli samotní občania. Ako chcú Európsku úniu zmeniť a či sa to aj skutočne podarí, o tom sme sa rozprávali s Robertom Sermekom , vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a so Zuzanou Hozlárovou, občianskou delegátkou, ktorá zastupuje Slovensko v rámci Konferencie o budúcnosti Európy.

20220501_ako_dalej_europa_15_2.jpg
Ako ďalej, Európa?

Medzi niektorými európskymi regiónmi sú veľké rozdiely. Ako si sociálnu politiku predstavujú občania?

Konferencia o budúcnosti Európy sa pomaly blíži do finále. Jej slávnostné ukončenie je naplánované na 9. mája, teda na Deň Európy. Občania zo všetkých členských štátov doteraz predkladali návrhy, ako by Únia mohla v budúcnosti vyzerať. Svoje mali čo povedať aj k téme sociálnej politiky. Bližšie sme sa rozprávali s europoslankyňou Monikou Beňovou a s aktivistom a odborárom Jánom Koščom.

rozhovor_29.jpg
Ako ďalej, Európa?

Bezpečnosť je kľúčová, my musíme chrániť naše trhy a našu verejnú mienku pred hrozbami, tvrdí Lexmann

Témou relácie Ako ďalej Európa? bola zahraničná politika. Dôležitosť témy podčiarkla aj pandémia, ale aj konflikt na Ukrajine. O téme sme sa rozprávali s Miriam Lexmann, poslankyňou Európskeho parlamentu a členkou zahraničného výboru a Michalom Húskom, študentom Katedry politických vied na Univerzite sv. Cyrila a Metóda v Trnave.

20220313_ako_dalej_europa_4.jpg
Ako ďalej, Európa?

Ak v Európe príde k vojnovému konfliktu, dotkne sa to všetkých. Je NATO zárukou bezpečnosti?

Realita posledných dní nám ukázala, že ak v Európe príde k vojnovému konfliktu, dotkne sa to bytostne nás všetkých. Je NATO zárukou bezpečnosti? Ambície Ukrajiny stať sa členom EÚ, vojenský postup Ruska a možné plány Vladimíra Putina. Tieto témy sme rozoberali s poslancom Európskeho parlamentu Vladimírom Bilčíkom a analytikom a riaditeľom MEMO98 Rasťom Kuželom.

ako_dalej_europa.jpg
Ako ďalej, Európa?

Digitalizácia vytvára aj nové možnosti pre pracovné miesta. Čo všetko si pod tým môžeme predstaviť?

Digitalizácia môže byť pre niekoho strašiak ale pre iných je to krok k modernizácií, či lepšiemu a ľahšiemu vybavovaniu na úradoch. Čo všetko si pod tým možno predstaviť? V štúdiu sme sa o téme rozprávali s poslankyňou európskeho parlamentu Miriam Lexmann, konzultantkou občianskeho združenia Aj Ty v IT Ivanou Halpert a s odborným asistentom Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity Marekom Galinským.

host_studio_51.jpg
Ako ďalej, Európa?

Európska únia je otvorená zmenám

Konferencia o budúcnosti Európy je sériou debát a diskusií, ktoré umožňujú ľuďom z celej Európy podeliť sa o svoje nápady a pomáhajú formovať spoločnú európsku budúcnosť. Na začiatku únia spustila digitálnu internetovú platformu, na ktorej mohli občania zverejňovať svoje názory a nápady na rôzne témy. V štúdiu sme privítali europoslancov Moniku Beňovú a Michala Šimečku a doktoranda Katedry politických vied UCM v Trnave Tomáša Jančiho.

strana 1 / 1
<< jún 2022 >>
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30