Štúdio TA3

Migy sú pre nás nepoužiteľné. Ich darovaním sa do vojenského konfliktu nezapájame, tvrdí Macko

Slovenskom rezonuje darovanie našich stíhačiek Ukrajine. Okrem nich poskytneme aj časť protivzdušného systému Kub. Darovanie vyvolalo rozruch najmä u opozície, ktorá dlhodobo nesúhlasí s tým, aby sme Ukrajine poskytovali akúkoľvek vojenskú pomoc. Viac sme sa o tejto téme rozprávali s generálom vo výslužbe Pavlom Mackom.

Prečo migy odletia preč?

Macko hovorí, že je potrebné rozlišovať, čo je pre nás nepoužiteľné z hľadiska účelu a čo je šrot. Nie je pravda, že migy sú nefunkčné. "Nemáme na ne dostatok pilotov, nemáme na ne náhradné dielce, ktoré pochádzajú z Ruska, a po tretie, naši technici síce vedia základnú údržbu týchto stíhačiek, ale nedokážu robiť podrobnejšie opravy," vysvetlil Macko. 

Rozdiel je v tom, že aj keby boli stíhačky letuschopné a bojaschopné, nemusia byť spoľahlivé. Lietať by mohli len s príslušnými certifikátmi, pretože inak by mohli ohrozovať obyvateľov. Ako štvrtý dôvod ich odletu zo Slovenska uviedol, že ruských technikov stiahla Moskva a je neprijateľné, aby sme mali na Slovensku "techniku cudzej moci". Vláda sa preto rozhodla, že nebolo bezpečné migy prevádzkovať a zároveň na ne nemáme pilotov.

Pre Slovensko sú nepoužiteľné

Migy boli predurčené na zrušenie. Stíhačky F-16 už Slovensko kúpilo, aj keď dodávky meškajú, a naši piloti sa na ne cvičia v USA. "Prvé stroje budú zalietané tento rok a prídu na Slovensku. Migy sú pre nás nepoužiteľné, pretože už nemôžu slúžiť na účel, na ktorý slúžili kedysi, no pre Ukrajinu sú použiteľné z technického hľadiska, kedže má materiál aj ľudí, aby ich mohla sprístupniť," uviedol generál vo výslužbe.

Ukrajina, ktorá je vo vojne, priebežne stráca bojové stroje. Má problém s ochranou vzdušného priestoru a migy jej podľa neho pomôžu doplniť spôsobilosť, keďže straty sú obrovské na jednej aj na druhej strane.

Ďalšie relácie