Štúdio TA3

Rusko uznalo suverenitu separatistov. Putinov prejav je fraškou, problémom sú aj dezinformácie

Rusko uznalo nezávislosť dvoch samostatných republík na východe Ukrajiny. Na miesto vysiela Moskva svojich vojakov, ktorí tam podľa Kremľa majú plniť "mierovú misiu". Kyjev a Západ sa búria a hovoria o narušení integrity Ukrajiny. Viac o tejto téme povedal analytik Ivan Godársky z organizácie MEMO98.

Cekom jednoznačne ide o porušenie medzinárodného práva, konštatoval Godársky. "Nie je to prvýkrát, čo Rusko porušilo medzinárodné právo, začalo sa to anexiou Krymu v roku 2014," doplnil. Podľa Godárskeho by bolo chybou snažiť sa na konflikt pozerať optikou ruského prezidenta Vladimira Putina. "Je celkom jednoznačné, o čo sa snažil posilňovaním vojenskej prítomnosti," skonštatoval.

Podľa analytika je v tomto momente možné očakávať akýkoľvek scenár. Putinov prejav k národu označil len za potvrdenie udalostí, ktoré sa dlhodobo pripravovali, nešlo o "nič reálne, bola to svojim spôsobom fraška". V tejto súvislosti sú problémom aj dezinformácie, ktoré sa šíria v prospech ruskej agresie.

Pondelkové večerné vystúpenie Putina podľa analytika naznačuje, že opustil predtým "pomerne konzistentne vnímanú racionálnu líniu a ubral sa iným smerom". Godársky skonštatoval, že Putinove vystúpenie nebolo založené na faktoch, "išlo skôr o snahu o historický revizionizmus a snahu bezprecedentne delegitimizovať existenciu Ukrajiny". Snahu spochybniť krajinu, ktorá je naším susedom, označil analytik za nebezpečnú. Ukrajina je v slabšej pozícii a sily sú nerovnovážne, zdôraznil.

Ďalšie relácie