Štúdio TA3

Variant omikron zamestnáva odborníkov po celom svete. Aké opatrenia treba prijať?

V Česku definitívne potvrdili prvý prípad nákazy novým typom koronavírusu. Ide o plne zaočkovanú ženu z Liberca. Aj zo strany odborníkov sa ozývajú hlasy na sprísnenie opatrení. Na druhej strane, niektorí experti varujú pred unáhlenými reakciami. Čo môžeme čakať? O tom sme sa rozprávali s Liborom Grubhofferom, riaditeľom Biologického centra Akadémie vied Českej republiky.

Aj napriek v súčasnosti obmedzenému cestovnému ruchu sa podľa Libora Grubhoffera možno obávať rozšírenia nového variantu koronavírusu. Zastavenie letov z afrických krajín podľa neho iba odďaľuje problém s rozšírením omikronu, ale nerieši ho.

„Nezaočkovaný človek je hostiteľom pre útok koronavírusu SARS-CoV-2. Je potenciálnym nebezpečenstvom pre seba aj pre svoje okolie. Každý jedinec je zároveň prosredím pre uplatnenie mutačných procesov, ku ktorým prirodzene u vírusov dochádza. Každý napadnutý jedinec, ktorý neprekonal ochorenie Covid-19 alebo nebol zaočkovaný, je akoby laboratóriom pre mutovanie koronavírusu,“ vysvetlil súvislosť nových typov koronavírusu s očkovaním riaditeľ Biologického centra Akadémie vied ČR.

Omikron sa vyznačuje vysokým počtom mutácií. Ochorenie spôsobené týmto typom vírusu by podľa dostupných informácií malo mať ale ľahký priebeh.

Ďalšie relácie