Live
Archív
iSekunda
mReportér

Financie+

Archív relácie

financie_5.jpg
Financie+

Čo nájdeme vo výpise z druhého piliera?

Aký bude náš dôchodok z druhého piliera? Odpoveď na túto otázku nájdu sporitelia vo výpisoch, ktoré im v uplynulých týždňoch poslali DSS-ky. Odhadovaná suma je pritom častokrát pomerne malá, napríklad 100 či 150 eur mesačne. Odborníci však upokojujú, že to nie je všetko, čo budúci dôchodcovia dostanú. O tom, ktoré informácie z výpisov z druhého piliera sú tie najužitočnejšie sme sa v relácie Financie+ rozprávali s Mariánom Búlikom, finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko.

financie_8.jpg
Financie+

Hypotéky budú drahšie, ECB zvýšila úroky

Kto má pôžičku zaplatí na splátke viac. Európska centrálna banka minulý týždeň opäť zvýšila úroky. Urobila tak už štvrtýkrát v tomto roku. Snaží sa totiž oslabiť prudké zdražovanie, ktoré Európanom poriadne odhrýza z príjmov. V uťahovaní oprát pritom plánujú bankári pokračovať aj v budúcom roku. Viac sme si o téme povedali s finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko, Mariánom Búlikom.

financie_plus_309.jpg
Financie+

Veľké sťahovanie v druhom pilieri

Vyššie dôchodky z druhého piliera. Takýto výsledok majú priniesť zmeny, ktoré majú na stole poslanci. Ak prejdú, státisíce sporiteľov presunie štát z dlhopisových do rizikovejších fondov. Pri vhodnej stratégii totiž úspory lepšie zhodnotia. Okrem sťahovania sporiteľov navrhol minister Krajniak aj ďalšie významné zmeny. Niektoré poplatky v druhom pilieri majú zaniknúť a spolu s nimi aj jednorazový výber úspor. O veľkých zmenách v druhom pilieri, ktoré pripravuje vláda, sme sa rozprávali s finančným analytikom spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Mariánom Búlikom.

20220603_financie_plus.jpg
Financie+

Silné zdražovanie bytov a domov neutícha

Bývanie stojí toľko ako ešte nikdy predtým. Za dom či byt zaplatíte o štvrtinu viac než vlani. Informovala o tom Národná banka SR. Ceny tlačí nahor obrovský hlad po bývaní, ktorý nezastavilo ani zdražovanie hypoték. Čísla ďalej ukazujú, že bývanie stojí najviac v Bratislave. V porovnaní s minulým rokom si však najviac priplatia v Košiciach a v Trenčíne. Viac sme sa o tom rozprávali s Mariánom Búlikom, finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko.

20220427_financie_plus_274_3.jpg
Financie+

Riziko realitnej bubliny, drahšie úvery

Bývanie na Slovensku zdraželo príliš rýchlo. A riziko, že ceny klesnú, je vysoké. Upozornili na to odborníci Národnej banky. Jedným dychom však dodávajú, že zatiaľ sa na našom realitnom trhu nenafukuje bublina. Bývanie stojí toľko, ako ešte nikdy predtým. O tom, či ceny bývania môžu ešte klesnúť, ale aj o tom, ako sa budú vyvíjať úroky na hypotékach sme sa rozprávali s Mariánom Búlikom, finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko.

strana 1 / 4