Košická novorodenecká JIS sa dočkala rekonštrukcie. Vďaka verejnosti funguje v dôstojných podmienkach

Neonatologická jednotka intenzívnej starostlivosti (JIS) Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach dlhé roky fungovala v nevyhovujúcich podmienkach.

Oddelenie sídli v prenajatých priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, ktoré boli v dezolátnom stave.

„Keď bolo leto, bolo horúco, nedalo sa vetrať, žalúzie boli nefunkčné. Keď bola zima, fučalo, pršalo. Tu sme s handrami lietali, okná sme podkladali, a to nehovorím, že z našej miestnosti sme naozaj párkrát holuba vyháňali,“ opísala situáciu zdravotná sestra Monika Szabová.

Štát nepomohol, pomohli ľudia

Rekonštrukcia oddelenia bola financovaná výlučne z verejnej zbierky, ktorú zorganizovala primárka oddelenia prostredníctvom občianskeho združenia. Počas niekoľkých týždňov sa podarilo vyzbierať viac než 320-tisíc eur.

„Na celom oddelení sa vymenili okná, komplet na obidvoch stranách. Kompletne sa zrekonštruovali izby matiek,“ uviedla primárka oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny DFN Košice Vanda Chovanová.

Súčasťou rekonštrukcie bol aj oddychový priestor pre matky. Zvyšných 30-tisíc eur bude použitých na nákup nového ultrazvuku. Stavebné práce začali v januári tohto roka a stihli ich dokončiť za štyri mesiace.

Zamestnanci hovoria o obrovskom pokroku

Zdravotníci nešetria slovami vďaky a úľavy. „Je to úžasné, fantastické, a konečne sa cítime v práci ako v 21. storočí,“ povedala sestra Szabová.

Viac ako 12 500 ľudí, ktorí na obnovu prispeli, má podľa personálu oddelenia zásluhu na tom, že novorodenecká JIS dnes funguje dôstojne.

„V mene celého nášho kolektívu a všetkých mamičiek a všetkých detí im veľmi pekne ďakujeme,“ odkázala Szabová.

Primárka: Peniaze sa v štáte míňajú na iné, aj zbytočné veci

Primárka Chovanová ocenila občiansku spolupatričnosť, no zároveň kritizovala neochotu štátu pomôcť:

„Z jednej strany to chápem ako súčasť občianskej spoločnosti a toho, že nejako si pomáhame a držíme spolu. Na druhej strane, keď vidíme, že štát plytvá v niektorých veciach – teraz počujeme, že 700-tisíc sa bude používať na nejaké oslavy – tak toto ma mrzí, poviem si, že by mohlo ísť aj niekde inde,“ dodala.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"